« styczeń 2019 »
Tablica dla Anny Makowskiej-Cieleń
2018/12/10

W  piątek, 21 grudnia o  godz. 12.00 przed siedzibą  Biblioteki Pedagogicznej WOM (przy ul. Łokietka 20a) zostanie odsłonięta  tablica pamiątkowa  poświęcona  wybitnej gorzowskiej regionalistce  i pedagogowi Annie Makowskiej-Cieleń. Na uroczystość zapraszają  Wojewódzki  Ośrodek Metodyczny  oraz kapituła nagrody  im. Janusza Słowika.

Znali ją wszyscy gorzowianie. Wszyscy jej się kłaniali i ją lubili. Przyjaciele, znajomi, dawni uczniowie, nawet Ci, którym stawiała dwóje. Bo nie było w niej zawiści. Zawsze się uśmiechała. I z wielką życzliwością patrzyła na świat.

Urodziła się w Jagiellonowie na Wołyniu. Wraz z rodziną przeżyła zsyłkę na Syberię. Do Polski wróciła w 1946 i zamieszkała w Starym Kurowie. Ukończyła LO w Drezdenku i filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Była polonistką w II LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Gorzowie. Ze względu na problemy z gardłem musiała zrezygnować z pracy nauczycielskiej. Skupiła się na propagowaniu kultury, regionalizmu, pracy redakcyjnej i wydawniczej. Założyła Gorzowskie Towarzystwo Kultury i przez 11 lat była jego sekretarzem i dyrektorem biura. Przez 12 lat była prezesem gorzowskiego koła Związku Sybiraków. Mocno zaangażowała się też w ruch regionalny i w 2000 roku z wielkim powodzeniem zorganizowała VIII Krajowy Kongres Regionalnych Towarzystw Kultury. Pracowała w Bibliotece Pedagogicznej i Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Pracowni Edukacji Kulturalnej i Regionalnej. Organizowała szkolenia dla nauczycieli dotyczące kultury i literatury regionu. I nie były to zwykle kursy przesiedziane w ławkach, tylko wyprawy literackie po ulicach miasta ubarwione opowieściami. Szczególnym sentymentem darzyła twórczość Bronisławy Wajs-Papuszy i Ireny Dowgielewiczowej. Chętnie opowiadała o tych niezwykłych kobietach w szkołach i domach kultury. To z jej inicjatywy Irena Dowgielewicz ma tablicę na Starym Rynku i obelisk z medalionem przed domem.

Ania Makowska prawie na pamięć znała wszystkie wiersze Pani Ireny. A jednym z jej ulubionych było „Epitafium”:

Umierałam już wiele razy.

Teraz dobry Boże,

żeby było sprawiedliwie,

pozwól mi nurknąć w śmierć

jak w wygodne staroświeckie łoże

Nie istnieje granica

nic się nie kończy ani nie zaczyna.

Dopóki żyję – żyję,

A potem będę wiedziała mniej

niż przecięta łopatą dżdżownica

tekst: Hanna Ciepiela