« listopad 2018 »
„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” – zgłoś szkołę i rozpocznij niezwykłą przygodę z historią
2018/10/31

Już po raz szósty Fundacja Centrum Solidarności zaprasza szkoły ponadgimnazjalne do uczestnictwa w ogólnopolskim konkursie „Olimpiada Historii. Dwie dekady historii (1970 – 1990).” Na zwycięzców czekają indeksy na czołowe uniwersytety, stypendia naukowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Nauczyciele zwycięskich drużyn otrzymają również nagrody finansowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i finału w Poznaniu. Przed finałem grupa 48 finalistów wojewódzkich przyjedzie do Gdańska na 3-dniową wizytę studyjną, podczas której uczestnicy będą brali udział m.in. w warsztatach tworzenia krótkich form filmowych, dziennikarskich, wystąpień publicznych, autoprezentacji oraz zwiedzaniu miejsc związanych z historią lat 1970-1990. Nabyte umiejętności wykorzystają podczas egzaminu finałowego, do którego przystąpią w trzyosobowych drużynach wojewódzkich.

Tylko do 15 listopada można rejestrować szkoły do VI edycji Olimpiady. Formularz rejestracyjny do konkursu dostępny jest na stronie https://olimpiadasolidarnosci.pl/rejestracja2018/

Naszym priorytetem jest szerokie upowszechnienie historii lat 1970 -1990, bez mieszania jej z bieżącą polityką. Tego też oczekują od nas młodzi ludzie - mówi pomysłodawczyni konkursu Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności.

W ubiegłorocznej edycji konkursu wzięło udział 500 szkół oraz ponad 3 tysiące uczniów klas drugich liceum i trzecich technikum z całego kraju, a jej ambasadorem został zespół Fisz Emade. Już wkrótce poznamy Ambasadora VI edycji Olimpiady Solidarności.

Patronaty honorowe nad konkursem objęło: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

• Solidarność -  plakat [pobierz]

Źródło: Olimpiadasolidarnosci.pl