« październik 2018 »
III Lubuska Giełda Dobrych Praktyk. I Forum Kamishibai – edukacja w otwartej skrzynce
2018/10/09

W tym roku RCAK we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w ramach programu Kultura Tędy organizuje po raz trzeci Lubuską Giełdę Dobrych Praktyk. Odbędzie się ona 17 listopada w Gorzowie Wielkopolskim i zostanie poszerzona o I Forum Kamishibai-edukacja w otwartej skrzynce.

Wydarzenie skierowane jest do nauczycieli, animatorów, edukatorów i wszystkich, którym bliska jest idea edukacji kulturowej i którzy chcą się zainspirować dobrymi praktykami w tym zakresie.

Podczas giełdy zostanie zaprezentowanych 5 projektów, które wygrały w tegorocznym konkursie grantowym Lubuski PAKIET. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać jak wyglądają partnerstwa kulturalno-oświatowe i czym jest wyobrażenie na temat edukacji kulturowej w pracy z dziećmi i młodzieżą. Będzie można dowiedzieć się jak uruchomiono stare krosno tkackie i dlaczego alpaki zostały przewodnikami w muzeum, co to jest sztuka sześciu zmysłów, czy to prawda, że siedmiolatki mogą tworzyć animację poklatkową, jak integrować ludzi wokół historii pokoleń oraz w jaki sposób dzieci szkolne zaprojektowały tkaniny, z których uszyły poduszki, zasłony i inne przedmioty do szkoły.

W drugiej części otworzymy forum Kamishibai, na które serdecznie zapraszamy sympatyków japońskiej sztuki głośnego czytania. A tych, którzy nie znają teatru ilustracji kamishibai zapraszamy jeszcze goręcej! Będzie można posłuchać o tym, dlaczego kamishibai jest świetną metodą pracy z dziećmi i nie tylko, jak za pomocą magicznej skrzynki i przekładnych kart można uczyć, a nawet leczyć.

Po zakończeniu prezentacji odbędą się dwa warsztaty dotyczące pracy z kamishibai, więc zapraszamy do zapisów!

Opis warsztatów:

Potwór w kolorowym świecie emocji- głównym celem warsztatu będzie prezentacja bajki “Kolorowy potwór” Anny Llenas, którą prowadząca sama przeniosła na teatr kamishibai oraz sposobu wykorzystania tej historii do rozmowy z dziećmi w wieku 3-8 lat na temat emocji, ich rozpoznawania i nazywania. W trakcie zajęć uczestnicy poza wysłuchaniem historii wezmą udział w warsztacie plastycznym. Omówione zostanie również zastosowanie tej pozycji do doskonalenia umiejętności zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, m.in. utrwalanie nazw kolorów.

Czy wojna jest dla dzieci? Jak rozmawiać z najmłodszymi o trudnych tematach za pomocą ilustrowanych opowieści?- nawet najmłodsze dzieci funkcjonują dziś w złożonej rzeczywistości medialnej i społecznej. Docierają do nich obrazy, relacje, strzępki rozmów dotyczących zagadnień, na które pozornie nie powinno być miejsca w dziecięcym świecie. Jak pomóc odnaleźć się dzieciom w tej skomplikowanej rzeczywistości dorosłych pojęć i zjawisk? Jak rozmawiać z nimi o tym, co niezwykle trudne, ale jednak wyraźnie obecne we współczesnym świecie? Prowadząca chętnie podzieli się doświadczeniami, z których wynika, że to właśnie sztuka jest językiem, pozwalającym bezpiecznie rozmawiać nawet o globalnych problemach, takich jak wojna i uchodźstwo.

Udział w wydarzeniu jest darmowy, można uzyskać certyfikat uczestnictwa.

Masz pytania? Koordynatorka projektu Kultura Tędy Kalina Patek jest do Twojej dyspozycji!
Napisz na adres: k.patek@rcak.pl lub zadzwoń: 68-452-93-07/ 661745970.

Współkoordynatorką z ramienia WOM-u Maja Wilczewska odpowie na pytania nauczycieli lub logistyki związanej z poruszaniem się po Gorzowie Wielkopolskim, pisz na adres: majawilczewska@wp.pl lub zadzwoń: 0957216110/11

Bądź z nami 17 listopada na trzeciej Giełdzie Dobrych Praktyk edukacyjnych oraz na pierwszym Forum Kamishibai w zachodniej Polsce!

Źródło:  Regionalne Centrum Animacji Kultury