« lipiec 2018 »
Podróż w czasie z grą przestrzenną
2018/06/25

W maju i czerwcu 2018 roku Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie zorganizowała i przeprowadziła, w ramach „Lubuskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości”, grę przestrzenną „Odkryj II RP”.

Gra przeniosła wszystkich uczestników w czasy dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki niej można było poczuć ducha przedwojennych miast: Gdyni, Krakowa, Lwowa, Poznania, Wilna, a także Centralnego Okręgu Przemysłowego, Mazowsza i Śląska. W tej niecodziennej wędrówce będącej zarazem lekcją historii, ekonomii, geografii oraz literatury uczestniczyło 11 grup zorganizowanych  (ok. 150 osób wraz z opiekunami) z placówek edukacyjnych z terenu miasta i okolic.

Uczestnicy, podzieleni na dwuosobowe zespoły, wcielali się w trakcie gry w role przedwojennych biznesmenów oraz bizneswoman. Podczas dwóch godzin zabawy rozwijali swoje firmy prowadząc interesy w ośmiu regionach ówczesnej Rzeczpospolitej.

Wszystkie zlecone zadania, o trzech stopniach trudności, zostały wykonane. Wśród młodych przedsiębiorców znaleźli się więc i tacy, którzy zdobyli w rozliczeniu końcowym maksymalną ilość punktów. Nasi inwestorzy dzielnie zdobywali potrzebny kapitał i sumiennie wykonywali przydzielone zlecenia przemieszczając się po obszarze Drugiej RP.

Polska gwiazda filmowa

Wśród wielu możliwych do wylosowania zleceń, na które w trakcie gry mogli natknąć się nasi uczestnicy,  znajdowały się m.in. karty dotyczące obsługi gwiazdy filmu „Wrzos” w reżyserii Juliusza Gardana – Stanisławy Angel-Engelównej. Można było też wylosować:  transport turystów, obsługę uczestników defilady wojskowej we Lwowie, przygotowanie paczek świątecznych dla pracowników fabryki samolotów w Mielcu, budowę pensjonatu w Juracie czy kortu tenisowego na Saskiej Kępie.

Przedsiębiorczość zawsze w cenie

Aby zdobyć fundusze potrzebne do realizacji wyzwań gracze podejmowali różnorodne aktywności: sprawdzali swoją znajomość gwary śląskiej, układali drewniane puzzle przedstawiające mapę portu Gdynia, odtwarzali fotografie dawnego Krakowa, na podstawie ilustracji rozpoznawali symbole różnych wyznań, porządkowali utwory Skamandrytów, odczytywali teksty źródłowe dotyczące wspomnianego okresu oraz decydowali, której wybitnej postaci należałoby postawić pomnik. Zdobyte środki można było pomnożyć. Uczestnicy przystępowali do wybranych mini gier, w których o powodzeniu decydował, jak w życiu, czasami „ślepy” los.

Wcale nietrudne początki biznesu

Choć z początku wydawało się, że gra ma mnóstwo, dość skomplikowanych zasad, to już po krótkim czasie i wykonaniu pierwszych ćwiczeń, zaangażowanie i zainteresowanie graczy wzrastało. Czuwający nad przebiegiem gry tzw. „punktowi” obserwowali  liczne dyskusje, rozmowy na temat strategii, podziału zadań, i tego, kto w danym zespole, co wie, a nie tylko pamięta ze szkolnych lekcji.

Przeżycie nie tylko historyczne

Po zakończonej rozgrywce, zliczeniu punktów i podzieleniu się wrażeniami, wszyscy gracze otrzymali pamiątkowe przypinki z hasłem „Za wolność naszą i waszą” ufundowane przez Muzeum Historii Polski.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za to niekonwencjonalne spotkanie z wielowymiarową, piękną i ważną historią Polski. I jeszcze raz gratulujemy.

Eliza Paternowska

Fot. Monika Żołędziejewska, Magdalena Janas, Anna Giniewska