« październik 2018 »
Gorzowska Biblioteka świętowała nie tylko przez Tydzień
2018/05/25

W autobusach, parkach, na łące i w galerii gorzowska Biblioteka Pedagogiczna WOM świętowała tegoroczny Tydzień Bibliotek. Podczas przygotowanych imprez świetnie bawili się seniorzy, nastolatki, uczniowie, a nawet kilkumiesięczne maluchy.

Tradycyjnie już obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęły się od akcji bookcrossingowej w autobusach. - Akcję zorganizowaliśmy wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji już po raz piąty  – mówiła Monika Markowska z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. – Rozwiesiliśmy w siatkach przy fotelach ponad trzysta książek. Były to romanse, powieści obyczajowe i kryminały. Pasażerowie wzięli wszystkie.

Podobna akcja odbyła się na gorzowskim Kwadracie. Na ławkach w parku można było odnaleźć prawdziwe książkowe rarytasy. Jeden z przechodniów bardzo ucieszył się z „Człowieka z Wysokiego Zamku”  Philipa K. Dicka, a inny ze „Świata według  Garpa”. Szybko rozeszły się też opowiadania Edgara Allana Poego, kryminały Joe Alexa i książki Waldemara Łysiaka. Nawet słownik polsko-japoński długo nie czekał na nowego właściciela. Zabrał go starszy pan, bo jak tłumaczył, zawsze chciał się dowiedzieć, jak po japońsku wyznaje się miłość.

Wernisaż czternastolatki

Znakomicie została też przyjęta pierwsza, indywidualna wystawa malarstwa Aleksandry Kujawskiej w galerii „Na Mansardzie”  w Bibliotece Pedagogicznej.  Aleksandra ma 14 lat i każdą wolną chwilę spędza przy rysowaniu. Tworzy ilustracje do książek, wymyśla postacie i ich historie. – Pomimo, że moi bohaterowie żyją tylko na papierze, jestem bardzo z nimi zżyta – zapewniała podczas wernisażu.
Młoda artystka od szóstego roku życia uczęszcza na zajęcia do Młodzieżowym Domu Kultury. Za rok skończy gimnazjum, potem planuje naukę w liceum plastycznym. Dzięki nagrodzie, która zdobyła w konkursie plastycznym dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego „Arktyka”, jest już zwolniona z egzaminu z malarstwa.
Po maturze na pewno wybiorę studia plastyczne - mówiła. - Kiedyś myślałam  jeszcze o weterynarii,  bo zwierzęta też są dla mnie ważne. Ale wolę je rysować niż leczyć.
– Jestem pewna, że kiedyś o Oli usłyszymy – zapewniała podczas wernisażu jej instruktorka Małgorzata Całus-Jarno. - Może będziemy podziwiać ją w galeriach, a może kupimy książki z jej ilustracjami…
Wystawę Aleksandry można oglądać do połowy czerwca w galerii „Na Mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej (przy ul. Łokietka 20 a).

Na pikniku i na przerwie

Dzieci duże i bardzo małe z ogromną radością wzięły udział w rodzinnym pikniku z książką,  który odbył się na łąkach przed gorzowską Filharmonią. Był to pierwszy Zlot Klubów Czytających Rodzin z Gorzowa Wielkopolskiego i okolic. Takich klubów jest obecnie sześć : Przystanek Czytankowo, Plastusiowe Czytanki, Agrafka, Odkrywanie przez czytanie,  Wincentyńskie opowieści i Zaczytana Jedenastka . A wszystko zaczęło się od pięć lat temu, od czterech zaczytanych rodzin, którymi zaopiekowała się Anna Giniewska z Biblioteki Pedagogicznej.  To ona założyła Przystanek Czytankowo, który obecnie skupia ponad 30 rodzin.

Podczas pikniku starsi i młodsi czytelnicy musieli wykonać najróżniejsze zadania. Spacerowali z książkami na głowie, skakali w workach, rozwiązywali zagadki. W nagrodę otrzymali słodycze i Paszporty Zaczytanej Rodziny.

Anna Giniewska była też pomysłodawczynią i koordynatorką akcji „Przerwa na czytanie” w lubuskich szkołach.  Akcja odbyła się po raz trzeci, wzięły w niej  udział aż 142 lubuskie szkoły. Dokładna liczba „zaczytanych” uczniów będzie znana pod koniec maja, po przeanalizowaniu wszystkich  nadesłanych relacji.

Podczas gorzowskiego Tygodnia Bibliotek odbył się „Biblioteczny Escape Room”, w którym wzięło udział kilka grup czytelników.  Aby wyjść z pokoju zagadek zaaranżowanego przez A. Giniewską i Elizę Paternowską w podziemiach biblioteki, trzeba było wykonać kilka zadań i znaleźć klucz. Nie wszystkim się to udało, niektórych trzeba było „uwalniać”.

W programie obchodów znalazły się też warsztaty informatyczne dla seniorów „Od  papirusu do ebooka”, przygotowane przez Magdalenę Janas. Odbyła się również biblioteczna premiera gry historycznej „ Odkryj II RP” . - Gra została wypożyczona z Muzeum Historii Polski w Warszawie – mówiła Eliza Paternowska. – Sprowadziliśmy ją w ramach „Lubuskich Obchodów 100-lecia  Odzyskania przez Polskę  Niepodległości. Gra cieszy się tak dużym powodzeniem, że do końca roku szkolnego mamy zapisane grupy chętnych.

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmiało „(Do)wolność  czytania” gorzowska Biblioteka Pedagogiczna zrealizowała je w sposób wyjątkowo kreatywny i nieskrępowany.

Hanna Ciepiela
fot. Monika Markowska, Magdalena Janas, Niepubliczne Zgromadzenie Sióstr  Miłosierdzia „Wincentyńskie Dzieci” w Gorzowie Wlkp., SP nr 1 w Gorzowie Wlkp., SP nr 14 w Zielonej Górze, SP nr 1 w ZSS w Witnicy.

Zobacz zdjęcia w fotogalerii