« lipiec 2018 »
Konferencja Ochrona Danych Osobowych w świetle rozporządzenia o ochronie danych (RODO)
2018/05/15

Na wydziale Technicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w dniu 10 maja 2018 r. w ramach cyklu konferencji „Cywilizacyjne wyzwania informatyki” miała miejsce konferencja na temat Ochrony Danych Osobowych w świetle rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Konferencję zorganizował Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie przy współudziale Wojewody Lubuskiego i Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, a honorowy patronat objął Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Konferencja osobiście otworzyła Pani dr Edyta Bielak-Jomaa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, omawiając najistotniejsze zagadnienia i zmiany w ochronie danych osobowych wprowadzone po 25.05.2018 r. w wyniku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych - RODO). Pani Urszula Góral - Dyrektor Departamentu Edukacji Społecznej i Współpracy Międzynarodowej Biura GIODO omówiła "Aktualny stan wdrożenia RODO z perspektywy GIODO", następnie Pan Piotr Drobek - Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Społecznej i Współpracy Międzynarodowej Biura GIODO zaprezentował "Nowe podejście do ochrony danych i jego konsekwencje dla administracji". W trakcie tego wystąpienia uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i otrzymywali odpowiedzi. W drugiej części konferencji dr. inż. Łukasz Lemieszewski z Wydziału Technicznego AJP omówił zagadnienia "Profilowanie danych w RODO  z punktu widzenia informatyka, na koniec wystąpił Mikołaj Sikorski z firmy DAGMA BEZPIECZEŃSTWO IT przedstawił przykłady rozwiązań szyfrowania i zabezpieczania danych przetwarzanych w systemach informatycznych.

W konferencji osobiście wziął udział Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Dyrektor Generalny LUW Roman Sondej oraz ponad 200 innych uczestników - przedstawicieli administracji publicznej (JST oraz administracji zespolonej i jednostek oświatowych).