« maj 2018 »
Czternastolatki sposób na życie
2018/05/11

- Miałam sześć lat, gdy tata zapisał mnie na zajęcia plastyczne. To była dla mnie świetna zabawa. A jak miałam dziesięć lat poczułam, że rysowanie będzie moim sposobem na życie - mówiła Aleksandra Kujawska podczas otwarcia swojej pierwszej, indywidulanej wystawy w galerii „Na Mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej.

Obecnie Aleksandra Kujawska ma 14 lat. I każdą wolną chwilę spędza przy rysowaniu.  Tworzy ilustracje do książek, wymyśla postacie i ich historie.
– Pomimo, że moi bohaterowie żyją tylko na papierze, jestem bardzo z nimi zżyta – mówi.

Na wystawie, która otwarto 10 maja 2018 roku, można podziwiać też batiki, malarstwo i kompozycje wykonane różnymi technikami plastycznymi. Prace powstały podczas zajęć w pracowni plastycznej w gorzowskim Młodzieżowym Domu Kultury. – Ola zawsze pracuje z zapałem, ale i wielką radością – zapewnia jej instruktorka Małgorzata Całus-Jarno. – I jestem pewna, że kiedyś o Oli usłyszymy. Może będziemy podziwiać ją w galeriach, a może kupimy książki z jej ilustracjami…

Za rok uzdolniona nastolatka skończy gimnazjum. Potem planuje naukę w gorzowskim liceum plastycznym.  Dzięki nagrodzie, która zdobyła w konkursie plastycznym dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego „Arktyka”, jest już zwolniona z egzaminu z malarstwa. – Po maturze na pewno wybiorę studia plastyczne - mówi. - Kiedyś myślałam  jeszcze o weterynarii,  bo zwierzęta też są dla mnie ważne. Ale wolę je rysować niż leczyć.

Wystawę Aleksandry można oglądać do 11 czerwca w galerii „Na Mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Łokietka 20 a. Wystawa jest jednym z wydarzeń towarzyszących  ogólnopolskim obchodom Tygodnia Bibliotek.

Hanna Ciepiela

fot. Aleksandra Czarnecka