« październik 2018 »
Konferencja o szkole sprzed lat
2018/04/16

- Mądra teraźniejszość i mądra przyszłość nie odżegnują się od przeszłości, tylko korzysta z jej dorobku - mówiła prof. Danuta Koźmian podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Założenia i realizacja ustroju szkolnego na ziemi gorzowskiej w latach 1945-1989", która odbyła się 11 kwietnia 2018 roku w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.

W konferencji zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną WOM i Akademię im. Jakuba z Paradyża wzięli udział naukowcy, badacze, regionaliści, nauczyciele, studenci i bibliotekarze. Mówiono o pionierskich latach szkolnictwa, o spółdzielczości uczniowskiej, rzeczywistości szkolnej czasów PRL-u, a także o kształceniu kadry nauczycielskiej. Jedną z prelegentek była Józefa Bonder, emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Witnicy, autorka „Kroniki Nauczycielskiej seniorów miasta i gminy Witnica 1945-2015”. – Byłam nie tylko nauczycielką, ale i też uczennicą szkoły w Witnicy. To była całkiem inna szkoła, inne dzieci. Po wojnie do pierwszych klas chodziły zarówno sześciolatki jak i trzynastolatki. Mimo różnicy wieku wszystkie bardzo chciały się uczyć, a nauczyciele całkowicie poświęcali się swojej pracy. Nikt nie liczył godzin, ani pieniędzy. Jako wychowawczyni byłam bardzo zżyta z moimi uczniami, często wiedziałam o nich więcej, niż ich rodzice. Do dziś utrzymuję kontakt z uczniami. Kilka tygodni temu podarowali mi skrzynkę pierwiosnków. Niedawno też jeden z moich uczniów, po trzydziestu latach, przyznał się do zniszczenia dziennika. Już wcześniej wiedziałam kto to zrobił, ale wzruszyłam się, że chciał mi to sam powiedzieć. Dla takich chwil warto być nauczycielem.

Profesor Danuta Koźmian, przewodnicząca Komitetu Naukowego Konferencji, swoje wystąpienie poświęciła działalności Liceum Pedagogicznego im. Adama Mickiewicza w Gorzowie, które wykształciło 771 nauczycieli. Wystąpienie ubarwiała anegdotą o licealistach, którzy tuż przed maturą biegali wokół pomnika Mickiewicza, aby „zagwarantować sobie” powodzenie na egzaminie.

- W szkołach zawsze najważniejsi byli nauczyciele, ich zawodowa pasja, wrażliwość – przekonywała dr Bogumiła Walak z Akademii im. Jakuba z Paradyża. – I dzięki nim, w trudnych politycznie czasach, wyrosło tylu wspaniałych, mądrych ludzi, którzy dziś piastują ważne stanowiska , wspierają region. A wszyscy oni byli kiedyś uczniami…

Konferencja „Założenia i realizacja ustroju szkolnego na ziemi gorzowskiej w latach 1945-1989" była czwartą konferencją z cyklu „Zakochaj się regionie”. Komitet Naukowy, poza prof. D. Koźmian, tworzyli: dr hab. Piotr Gołdyn z UAM w Poznaniu, dr hab. Joanna Król i dr hab. Elżbieta Magiera z Uniwersytetu Szczecińskiego, dr hab. Beata Orłowska i dr Bogumiła Walak z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Konferencji towarzyszyła wystawa  zbiorów oświaty regionalnej, przygotowana przez  Mariolę Tarnowską z Biblioteki Pedagogicznej. O materiałach dokumentujących historię i teraźniejszość oświaty regionu gorzowskiego bardzo ciekawie opowiedziała Izabela Mądrzak z Biblioteki Pedagogicznej.

Hanna Ciepiela

fot. Monika Markowska