« czerwiec 2018 »
1989. Dziesięć opowiadań o burzeniu murów - wystawa
2018/02/20

Biblioteka Pedagogiczna WOM zaprasza na wystawę wybitnego grafika i ilustratora komiksów Henninga Wagenbretha, na której zaprezentowanych zostanie 20 plakatów do książki „1989. Dziesięć opowiadań o burzeniu murów”.

Można na nich zobaczyć ilustracje do książki pod tym samym tytułem, która powstała w 2009 r. jako międzynarodowy projekt i na którą złożyło się osiem opowiadań współczesnych pisarzy z Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rosji, Węgier i Włoch oraz dwa opowiadania nieżyjących już, wybitnych pisarzy (Heinricha Bölla oraz Maxa Frischa) adresowanych do młodych czytelników urodzonych po upadku muru.

Dziesięć opowiadań zilustrowanych przez Henninga Wagenbretha to głos sprzeciwu wobec nietolerancji i smutnej szarości murów. W Polsce książka ukazała się nakładem dwóch wydawnictw Hokus Pokus i Wytwórnia.

Ekspozycja będzie dostępna od 5 do 30 marca 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej WOM przy. ul. Łokietka 20a w Gorzowie Wlkp.

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Goethe-Institut w Krakowie.

Henning Wagenbreth, ur. 1962 w Eberswalde, wykłada ilustrację i grafikę na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie. Jego plakaty odznaczono wieloma nagrodami, a zilustrowana przez niego książka Wolframa Frommleta dla dzieci Mond und Morgenstern / Księżyc i Jutrzenka (wydanie niemieckie 1999 r.) została uznana za najpiękniejszą książkę świata.