« listopad 2017 »
Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli i szkół zainteresowanych wdrożeniem Programu Nauki Zachowania
2017/09/07

NODN Sophia organizuje dla nauczycieli poszukujących rozwiązań zapobiegających eskalacji trudnych zachowań uczniów bezpłatne szkolenia przygotowujące do wdrożenia w szkole rekomendowanego profilaktycznego Programu Nauki Zachowania (PNZ). PNZ jest szkolnym programem profilaktyki selektywnej.

W ramach projektu zapraszamy do współpracy 40 szkół z terenu całej Polski. Szkolenia realizowane będą w okresie październik-grudzień w ramach realizacji  „Projektu Wdrażania PNZ” będącego zadaniem publicznym finansowanym ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Pomimo, że po przyznaniu dotacji formalnie oczekujemy jeszcze na zatwierdzenie wyników konkursu przez Ministerstwo Zdrowia,  zdecydowaliśmy się poinformować publicznie o Projekcie i ogłosić nabór już teraz. Zdajemy sobie sprawę, że w sierpniu tworzone będą w szkołach plany spotkań  rad pedagogicznych oraz kalendarze szkoleń dla nauczycieli. Ufamy, że wydłużenie czasu przeznaczonego na zapoznanie się z warunkami projektu umożliwi szkołom i nauczycielom uwzględnienie w tych planach udziału w naszym projekcie.

Założenia Projektu

Do Projektu zgłosić się może każda placówka edukacyjna zainteresowana realizowaniem programów profilaktyki selektywnej. Decydować będzie kolejność zgłoszeń.

W trakcie Projektu dwóch nauczycieli z każdej z 40 przyjętych do Projektu szkół weźmie udział w dwudniowym bezpłatnym szkoleniu. Nauczyciele ci po powrocie do szkoły przeprowadzą szkoleniową radę pedagogiczną dla pozostałych nauczycieli prezentując podstawowe założenia PNZ. W trakcie rady szkoleniowej powinna zostać podjęta decyzja o wdrożeniu w szkole programu PNZ i uczestnictwie w drugim etapie Projektu. W przypadku rezygnacji z wdrażania PNZ szkoła przesyła informacje o decyzji RP i nie uczestniczy w drugim etapie Projektu.

Spośród szkół, które podejmą decyzję o wdrażaniu PNZ, na podstawie kolejności zgłoszeń zakwalifikowanych zostanie 20 placówek, w których przeprowadzimy w formie warsztatowej 25-godzinne szkolenie umiejętności.

Finansowanie Projektu

Z przyznanych środków pochodzących z Narodowego Programu Zdrowia sfinansowane zostaną wszystkie koszty merytoryczne Projektu: szkolenia, warsztaty i wsparcie trenerskie dla szkół) oraz koszty pobytu uczestników reprezentujących szkoły podczas szkolenia w Warszawie. Szkoły zgłoszone do Projektu ponoszą koszty dojazdu reprezentantów na szkolenie w Warszawie. Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu w Warszawie realizują szkolenie wewnętrzne dla Rad Pedagogicznych swojej szkoły nieodpłatnie. Koszty warsztatów w szkołach zakwalifikowanych do drugiej części Projektu – warsztaty dla nauczycieli w szkołach - także pokrywane są ze środków przyznanych w ramach dotacji NPZ. Szkoły zakwalifikowane do Projektu zobowiązane są do zapewnienia udziału dwóch nauczycieli w szkoleniu w Warszawie oraz do realizacji przez tych nauczycieli wewnętrznej rady szkoleniowej (pkt 2 i 3 harmonogramu). Szkoły zakwalifikowane do drugiego etapu Projektu zobowiązane są do wdrożenia PNZ w swojej szkole (minimum jeden cykl programu dla minimum 2 uczniów) i do zorganizowania u siebie 25 godzinego warsztatu umiejętności i udziału w nim minimum 20 nauczycieli swojej szkoły (pkt 4 harmonogramu).

Szczegółowe informacje na stronie: http://www.programnaukizachowania.pl/

Źródło: Program Nauki Zachowania