« lipiec 2017 »
Dziennikarskie żniwa w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej
2017/06/07

- Aby uczniowie chcieli pisać,  trzeba im stworzyć przyjazną atmosferę.  Najważniejsze, aby  nie siedzieli w szkolnych ławkach - mówiła Paulina Maszkowska,  opiekunka dwóch gorzowskich gazetek szkolnych „Sobusia” i „Poliestera”, nagrodzonych podczas XII edycji Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną województwa lubuskiego w roku szkolnym 2016/2017.

W tym roku na konkurs nadesłano aż 37 gazetek.  Podczas finału,  który odbył się 5 czerwca 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie, młodzi dziennikarze mieli okazję zaprezentować swoją twórczość. Wielkimi brawami nagrodzono zabawne felietony ze szkolnego korytarza, słowniki gwary uczniowskiej oraz ironiczny traktat o wąsatych Januszach i ondulowanych Grażynach, czyli Polakach na wakacjach.

Poziom gazetek nadesłanych na dwunastą edycję konkursu był tak wyskoki, że  jury przyznało aż 10 nagród i 14 wyróżnień. W kategorii szkół podstawowych pierwszą nagrodę zdobyła redakcja „Kuriera Dwójki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach im. J. Korczaka, której opiekunką jest nauczycielka Jolanta Błażków. Żarska redakcja jest prawdziwym weteranem lubuskiego konkursu. Jedenaście razy zdobywała nagrody lub wyróżnienia.
 Chyba w przyszłości naprawdę zostanę dziennikarzem, bo pisanie i zdobywanie nagród bardzo mi się podoba  – stwierdziła Dominika Awdziej, redaktorka naczelna Kuriera po odebraniu dyplomu.

Drugą nagrodę otrzymała „Wesoła czternastka” ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. A. Mickiewicza w Zielonej Górze, a trzecią gazetka „Na marginesie” ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie.

Wyróżnienie zdobyły  gazetki: „Z ósemką w świat” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Nowej Soli, „Alfabet” ze Szkoły Podstawowej  nr 1 w Żarach, „Smyk” z SP nr 5 w Gorzowie, „Miotła” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czerwieńsku, „Kurier z mokrą głową” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Świebodzinie, „Małolata” z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku i „Szkolniak” z Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze.

W kategorii gimnazjów najlepszy okazał się „Kurier Trójki” z Gimnazjum nr 3 w Żarach. Drugą nagrodę otrzymał gorzowski „Sobuś” z Zespołu Szkół nr 12, a trzecią „Gim News Jedynki” z Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu.

Wyróżnienie zdobyły  gazetki: „Gimzetka” z Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Sulęcinie, „Onagrus” z Gimnazjum Jana Pawła II  w Iłowej, „Gimzetka” z Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze i „The Szarych Szeregów Times” z Gimnazjum nr 9 w Gorzowie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najwyżej oceniono gazetkę „Poliester” z Zespołu Szkół Odzieżowych im. K. Kieślowskiego w Gorzowie.  Drugie miejsce zdobyła redakcja gazetki „Głos Patio” z IV LO im. T. Kotarbińskiego w Gorzowie, a trzecie „Niecodziennik” z Zespołu Szkół ponadgimnazjalnych w Drezdenku.  Przyznano też wyróżnienia gazetkom: „Paradox” z Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych i „K.I.T.” z zespoły Szkół Ogólnokształcących w Gubinie.

W kategorii redakcji z innych placówek oświatowych pierwszą nagrodę zdobyła gazetka „Skrzat” z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Lipek Wielkich, a wyróżnienie „Nasz głos” z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. L. Wierusza w Świebodzinie.

Konkurs na Najlepszą Gazetkę Szkolną województwa lubuskiego zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.

Hanna Ciepiela

fot. Monika Markowska, Anna Giniewska