« lipiec 2017 »
PRZERWA INNA NIŻ ZWYKLE - 10428 czytających osób!
2017/05/29

Szaleństwo czytania opanowało aż 53 placówki z województwa lubuskiego. Wzięły one udział w akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie II PRZERWA NA CZYTANIE. Wydarzenie zaproponowane przez Bibliotekę Pedagogiczna w Gorzowie Wlkp. odbyło się 11 maja 2017 r. w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek “Biblioteka. Oczywiście!”. Tego dnia czytało 10428 osób! Gratulujemy!

Uczestnicy II edycji „Przerwy na czytanie” udowodnili, że można czytać i się dobrze bawić, a czytanie na przerwie może być niezwykle wciągające.  Zadaniem całych społeczności szkół i placówek było czytanie na przerwie przez jak największą ilości osób. I edycja przewidziana tylko dla Gorzowa Wlkp. zgromadziła 5573 osoby, które czytały w 27 placówkach.

II edycją zostało objęte całe województwo lubuskie. Placówka każdego typu mogła się zgłosić i wspólnie wziąć udział w biciu rekordu. Wśród zgłoszonych znalazły się Publiczne Szkoły Podstawowe, Gimnazja i Licea oraz Szkoły Niepubliczne, Gminna Biblioteka, Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, Niepubliczne Ogólnokształcące Szkoły Muzyczne, Zespoły Edukacyjne.

W czytaniu wzięło udział: 15 placówek z Gorzowa Wlkp., 6 placówek z Zielonej Góry oraz 3 placówki z  Sulęcina i Szprotawy, 2 z  Bogdańca i Międzyrzecza, a także placówki z Borowa Wielkiego, Klenicy, Słubic, Dąbroszyna, Zaboru, Drezdenka, Bojadeł, Wierzbna, Górek Noteckich, Bukowca, Wędrzyna, Jenina, Ośna Lubuskiego, Kożuchowa, Strzelec Krajeńskich, Przytocznej, Skwierzyny, Konradowa, Santoku, Lubna i Stawu.

Przed planowanym wspólnym czytaniem placówki promowały akcję w różnorodny sposób np. zamieszczając informacje na stronie szkoły i dzienniku elektronicznym. Niektóre przekazywały wiadomość przez szkolny radiowęzeł, przeprowadzały pogadankę, a także przygotowały plakaty promujące akcję i czytelnictwo.

W klasach najmłodszych akcja odbywała się w formie głośnego czytania, tak było w SP 10 w Gorzowie Wlkp. i Dąbroszynie. W  Jeninie dodatkowo odbył się konkurs plastyczno-krasomówczy. W Sulęcińskim SOSW czytanie było połączone z obchodami Dnia bez Śmiecenia. Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 urozmaicili ten dzień niebanalnym strojem. Jedna  z  uczennic tej szkoły przebrana za Bellę skrupulatnie liczyła uczestników. W Przytocznej czytali również goście uczniowie i nauczyciele z Międzyrzecza i Skwierzyny, którzy brali udział w Mistrzostwach Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym.

Do akcji przyłączyli się wszyscy począwszy od uczniów i nauczycieli skończywszy na kucharkach i innych pracownikach administracji. Czytano na ławkach, korytarzach, na placach zabaw, boiskach i w łazience, dosłownie wszędzie. Jedni krócej, inni dodatkowo na godzinie lekcyjnej. Pozycja czytania, miała także znaczenie, czytali wygodnie na poduchach i kocach, w biegu lub stojąc na rękach.

Nauczyciele podkreślali, że uczniowie „choć na chwilę odeszli od cyfrowego świata tabletów, telefonów”. Wspólne czytanie „dało poczucie bliskości i wspólnoty. Razem przeżywali podobne emocje, mieli wspólny cel - pobić rekord”,  co „wywołało dużo pozytywnych emocji”. Jednak również zauważyli, że „im klasa starsza tym mniej uczniów czytało”. Wielu uczniów biorących udział w akcji „wypożyczyło z tej okazji książką z biblioteki szkolnej po raz pierwszy”!

Uczniowie sami stwierdzili, że „to świetna okazja dla tych, którym z czytaniem nie po drodze, żeby oswoić lęk, otworzyć się na robienie nowych rzeczy”. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 13 w Gorzowie Wlkp. mówili: „czuliśmy się tacy ważni i miło było wspólnie się spotkać”, „trudno było się skupić przy czytaniu, ale bardzo mi się podobało”.

Akcja zwracała uwagę na wartość samego czytania. Przerwa zwiększyła ilość wypożyczanych książek z biblioteki szkolnej, a widok ucznia z książką najbardziej cieszył nauczycieli.

Bardzo dziękujemy za wszystkie relacje, zdjęcia i filmy. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i podziękowania.

Koordynatorem  akcji II Przerwa na czytanie była Anna Giniewska.

Album ze zdjęciami dostępny na Facebooku Biblioteki Pedagogicznej: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1671869799494171.1073741944.283524854995346&type=3