szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« kwiecień 2020 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Nauczanie zdalne. Zespół zadaniowy ds. realizacji kształcenia na odległość dzieci przedszkolnych

Drodzy Dyrektorzy, Nauczyciele przedszkoli, Drogie Koleżanki.

Przed nami trudny czas realizacji treści podstawy programowej w sposób zdalny. W przypadku przedszkoli opis sposobu realizowania kształcenia na odległość jest bardzo ogólny.  Z przepisów prawa i komentarzy  wynika, że w przypadku przedszkoli nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu. Po przeanalizowaniu dostępnych materiałów  wywnioskowałyśmy, że materiałów do kształcenia na odległość jest bardzo niewiele albo  nie mają  zastosowania w obecnej kryzysowej sytuacji (nie zawsze rodzic ma dostęp do drukarki, aby wydrukować daną kartę pracy czy też nie pójdzie do sklepu po niezbędne materiały). I to jest moment na wykazanie się w naszej pracy pomysłowością i kreatywnością, a tego nauczycielom przedszkoli zapewne nie brakuje.  Dlatego też powołujemy Zespół zadaniowy ds. realizacji kształcenia na odległość dzieci przedszkolnych.

Kształcenie na odległość a realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego

Wyobraźmy sobie, iż istnieje planeta bez szkół lub nauczycieli, gdzie nauczanie nie jest znane, a jednak jej mieszkańcy poprzez codzienne życie i poruszanie się dowiadują się wszystkich rzeczy, a w ich umysłach odbywa się cały proces nauczania. Myślicie pewnie, że przesadzam? Oczywiście, to wydaje się dziwaczne, a jednak jest rzeczywistością. To sposób, w jaki uczy się dziecko. Taką właśnie ścieżką dziecko podąża. Uczy się wszystkiego bez świadomości, że jest to nauka. Stopniowo przechodzi od nieświadomości ku świadomości, krocząc ku coraz większej radości i miłości.” Maria Montessori

Przytoczone słowa Marii Montessori świadczą o tym ,że dziecko w każdych warunkach jest w procesie nauczania, to od nas dorosłych zależy jaką ścieżką podąży i czy będzie pełna radości i miłości. Dlatego też, pochylmy się nad jego potrzebami i możliwościami wspierając rodziców mentalnie oraz wspomagając merytorycznie w rozwijaniu aktywności dziecka w domu. Znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości, tak odmiennej od naszej codziennej pracy. Jest to też czas próby odnalezienia się w nowej, nieznanej sytuacji. Przed nami nowe wyzwanie - czas realizacji treści podstawy programowej w sposób zdalny. Jak sobie z tym poradzić?

Zajęcia otwarte z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2019/2020

Zapraszamy nauczycieli na zajęcia otwarte z wychowania przedszkolnego organizowane w roku szkolnym 2019/2020.

 

Zmiana terminu spotkania organizacyjnego sieci współpracy i samokształcenia dyrektorów przedszkoli 2019/2020

Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że spotkanie organizacyjne sieci współpracy i samokształcenia dyrektorów przedszkoli zaplanowane na 27 lutego 2020 r. o godz. 9.00  odbędzie się 5 marca 2020 r. o godz. 9.00 w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Sieć współpracy i samokształcenia dyrektorów przedszkoli 2019/2020

Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza do udziału w sieci współpracy i samokształcenia dyrektorów przedszkoli. Udział w spotkaniach sieci daje dyrektorom możliwość współpracy i wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą oraz możliwość spotkań z ekspertami  w ramach wybranego zagadnienia.

Program Powszechnej Dwujęzyczności

Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp. we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli z Łodzi jest partnerem ogólnopolskiego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci”, dzięki któremu dzieci od najmłodszych lat poznają język angielski w żłobku, przedszkolu, szkole i domu.

Język obcy w przedszkolu - pytania i odpowiedzi

W dniu 13 lutego 2015 r. w ORE odbyło się seminarium „Nauczanie języków obcych w przedszkolu” poświęcone zagadnieniom związanym z wprowadzeniem nauki języka obcego do edukacji przedszkolnej.

 

Numer czasopisma „Języki Obce w Szkole” poświęcony nauczaniu języków obcych w przedszkolu

Zachęcamy Państwa do lektury  „Języków Obcych w Szkole”.


 
Pracownia Zarządzania Oświatą
 
Pracownia Psychoedukacji i Wychowania
 
Pracownia Doskonalenia Metodycznego
 
Pracownia Technologii Informacyjnych
 
Biblioteka Pedagogiczna
 

Platforma e-learningowa

© 2008 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny statystyka Copyryght © 2008
projekt i wykonanie: WebDawid