szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« czerwiec 2020 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Meksykańska fiesta w bibliotecznym stylu

W pierwszą sobotę października w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Santocku odbyła się fiesta w meksykańskim stylu. Było to podsumowanie projektu „Kolorowy świat według Fridy Kahlo”,  realizowanego przez cały wrzesień z dziećmi z santockiej świetlicy wiejskiej. Jego organizatorami byli: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. i Koło Gospodyń Wiejskich w Santocku.  Maja Wilczewska, pomysłodawczyni projektu, jest nauczycielem bibliotekarzem w naszej Bibliotece Pedagogicznej,  natomiast Koło Gospodyń Wiejskich  reprezentowała Anna Batura, instruktor świetlicy. Obie panie w każdy wrześniowy czwartek zapoznawały dzieci z postacią  Fridy Kahlo.

Krótkie prezentacje i ciekawostki dotyczące malarki były inspiracją do działań twórczych. W trakcie pierwszego warsztatu dzieci oglądały portrety artystki, a potem w parach tworzyły  własne podobizny.  Kolejny czwartek był „podróżą” do Casa Azul, rodzinnego domu artystki i Casa Estudio, domu Fridy Kahlo i Diego Rivery.  Wirtualna wycieczka zachęciła dzieci do zbudowania własnych kolorowych, kartonowych konstrukcji. Tehuańskie stroje i fryzury zaprezentowano w trzeci wrześniowy czwartek. Każdy z uczestników tworzył własne bibułowe kwiaty, a następnie ozdoby do włosów z wielkimi kolorowymi kwiatami. Nawet chłopcy szykowali opaski dla swoich mam, sióstr i babć. Na koniec tego  warsztatu zaproszono dzieci do sesji fotograficznej w sytlu Fridy Kahlo & Diego Rivera. Czwarte spotkanie było „sprawdzianem” dla starszaków. To one miały opowiedzieć młodszym mieszkańcom Santocka o bohaterce projektu. Zdały egzamin bezbłędnie, na szóstkę. I same stały się inspiracją  dla maluchów, które stworzyły  kolorowe maski z podobizną malarki.

Na październikowym podsumowaniu projektu dzieci zaprezentowały wszystkie swoje dzieła.  Podczas wystawy można było popróbować meksykańskiej kuchni i posłuchać meksykańskiej muzyki.  Odbyła się sesja fotograficzna w stylu Fridy. Dzieciom bardzo podobało się też rozbijaniem wielobarwnych piniat po brzegi wypełnionych cukierkami. W działaniach warsztatowych oprócz dzieci wzięło  udział ponad 30 młodych mieszkańców Santocka. W realizację projektów czynnie włączyli się również dorośli mieszkańcy naszej wsi: Rafał Chodkiewicz (radny gminy Kłodawa), Anna Szajek (posłużyła do stylizacji) i  Piotr Adelewski (kucharz, który wyczarował meksykańskie tortille). Oczywiście projekt wspierany był przez władze lokalne, które reprezentowała Anna Mołodciak, wójt gminy Kłodawa.

Maja Wilczewska

Fot. Maja Wilczewska, Rafał Chodkiewicz i Karolina Piórkowska

Zobacz zdjęcia w galerii

Meksykańska fiesta w bibliotecznym stylu


 
Pracownia Zarządzania Oświatą
 
Pracownia Psychoedukacji i Wychowania
 
Pracownia Doskonalenia Metodycznego
 
Pracownia Technologii Informacyjnych
 
Biblioteka Pedagogiczna
 

Platforma e-learningowa

© 2008 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny statystyka Copyryght © 2008
projekt i wykonanie: WebDawid