szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« czerwiec 2020 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Noc w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna po raz szósty przyłączyła się do gorzowskiego Nocnego Szlaku Kulturalnego. W sobotnią, upalną noc z 29 na 30 czerwca 2019 roku odwiedziło ją ponad 150 wędrowców.

Na mapie Nocnego Szlaku Kulturalnego w Gorzowie znalazło się 38 punktów. Wielu wędrowców po kolei odwiedzało wszystkie miejsca. Na drzwiach Biblioteki Pedagogicznej wypisany był numer 20. A za drzwiami na zwiedzających czekały m.in. dwie wystawy przygotowane przez gorzowską grupę fotograficzną „fCzasowicze”. Pierwsza z nich była zatytułowana „Nakłucie”. – Każdy z nas ten temat potraktował bardzo indywidualnie – mówił na wernisażu fotografik Jacek Wasilewski. – Nakłucie, skaza, jest elementem, który przyciąga wzrok, skłania do przemyśleń. Na jednym ze zdjęć pokazany jest budynek z napisem „Solidarność”, a nad nim rozmieszczone są kolce, uniemożliwiające ptakom siadanie na murze...
W tej samej sali pokazano drugą, indywidualną wystawę jednej z „fCzasowiczek” - Moniki Kleist „Dalekie Maroko z bliska”. Na zdjęciach można było zobaczyć m.in. marokańskie dzieci i egzotyczny bazar z mnóstwem kolorowych dywanów, tkanin i czapek.

Zdjęcia z Misiem
Z myślą o najmłodszych uczestnikach Nocnego Szlaku przygotowano wystawę monideł kartonowych, wykonanych przez artystę plastyka Dariusza Sapkowskiego. Okazało się, że do zdjęć z Małym Księciem, Królową Kier, Nel i Stasiem, Wielkim Misiem oraz Wielkim Księżycem chętnie pozowali też dorośli. Często więc Mały Książe miał na twarzy… dorosłe wąsy.

Wystawa z archiwum tłumaczki

Nie zapomniano również o miłośnikach literatury. Kilka miesięcy temu do Biblioteki Pedagogicznej trafiła spora część archiwum prywatnego zmarłej w ubiegłym roku wybitnej tłumaczki i pisarki Karin Wolff. W kilkudziesięciu kartonach przywiezionych do Gorzowa przez Janusza Dreczkę i Leszka Bończuka, przyjaciół pisarki, znalazł się m.in. listy, rękopisy, książki, płyty, fotografie, dokumenty, rysunki. Niektóre udostępniono na sobotniej wystawie zatytułowanej „Karin Wolff zakochana w naszej kulturze”. O życiu pisarki i jej gorzowskich przyjaźniach opowiadał widzom J. Dreczka. Zaprezentował też fragmenty nagranych wspomnień Władysława Szpilmana. Karin Wolff prawdopodobnie wykorzystywała je przy tłumaczeniu jego książki, na podstawie której powstał oscarowy „Pianista” Romana Polańskiego.

Karin Wolff przetłumaczyła na język niemiecki blisko 200 polskich dzieł literackich m.in. autorstwa Jana Twardowskiego, Ludwika Jerzego Kerna, Marii Kownackiej, Jerzego Ficowskiego. Chętnie sięgała też po lubuskich autorów: Kazimierza Furmana, Edwarda Dębickiego, Romanę Kaszczyc.

Kino w różowych okularach

W sobotnią noc w Bibliotece Pedagogicznej działo też kino. W jednej z sal zaprezentowano trzy części dokumentalnego filmu „Gorzów w różowych okularach” w reżyserii Dominiki Muniak-Szadej. To seria barwnych portretów niezwykłych mieszkańców miasta: filozofów, muzyków, marzycielach.  

Nocną imprezę w bibliotece zorganizowały: Monika Markowska, Izabela Mądrzak, Hanna Ciepiela.

Hanna Ciepiela

Fot. Monika Markowska

 

Zobacz zdjęcia w galerii

Nocny Szlak Kulturalny 2019 w Bibliotece Pedagogicznej


 
Pracownia Zarządzania Oświatą
 
Pracownia Psychoedukacji i Wychowania
 
Pracownia Doskonalenia Metodycznego
 
Pracownia Technologii Informacyjnych
 
Biblioteka Pedagogiczna
 

Platforma e-learningowa

© 2008 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny statystyka Copyryght © 2008
projekt i wykonanie: WebDawid