szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« czerwiec 2020 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Lekcje historii inne niż zwykle

30 stycznia 2019 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zakończył się trwający od września 2018 roku projekt „Zagraj w historię”, skierowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych,  nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli historii oraz nauczycieli języka polskiego z województwa lubuskiego.

ZAGRAJ W HISTORIĘ  to nasz pomysł na uczczenie „Lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”. Akcję podjęliśmy we współpracy i pod patronatem honorowym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Naszym celem było zainspirowanie dzieci i młodzieży do samodzielnego badania źródeł historycznych oraz zwrócenie ich uwagi na konieczność zachowania pamięci o przeszłości naszej Ojczyzny. Byłyśmy też przekonane, że idealnym miejscem do odkrywania historii z pomocą gier planszowych jest biblioteka szkolna.

Realizacja projektu składała się z kilku etapów. Po naborze trwającym na przełomie września i października 2018, każda szkoła biorąca udział w działaniu wypożyczyła z biblioteki na dwa tygodnie pakiet składający się z 15 sztuk pięciu tytułów gier planszowych wydanych przez IPN: Znaj Znak, Kolejka, Reglamentacja, 111. Alarm dla Warszawy, 7. W Obronie Lwowa. Szkolne rozgrywki poprzedziły warsztaty instruktażowe dla nauczycieli przeprowadzone przez Karola Madaja, przedstawiciela IPN w Warszawie, któremu jeszcze raz serdecznie dziękujemy za akceptację naszego pomysłu i niezwykłe zaangażowanie. Ostatnie dwa etapy to udział laureatów w finałowej grze NIEPODLEGŁA oraz zwiedzanie gorzowskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, zaplanowane na drugą połowę lutego 2019.

W projekcie wzięło udział: 7 placówek z Gorzowa Wlkp., a także szkoły z Różanek, ze Stawu oraz z Dychowa i Bobrowic. Przed planowanymi rozgrywkami placówki w różnorodny sposób promowały wydarzenie np. rozwieszając przygotowane plakaty na szkolnych piętrach, na drzwiach bibliotek i w ich pomieszczeniach, czy zamieszczając informacje na stronie placówki oraz w dzienniku elektronicznym. Łącznie do rozgrywek szkolnych zgłosiło się 159 uczniów. W wyznaczonym czasie placówki rozegrały szkolne turnieje, a koordynatorzy szkolni po podliczeniu punktów wytypowali jednego zwycięzcę. Wśród laureatów projektu ZAGRAJ W HISTORIĘ  znaleźli się:

 • Wiktoria Cholewińska uczennica klasy VIII – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Bobrowic;
 • Hubert Czaja uczeń klasy VII – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Różanek;
 • Szymon Janus uczeń klasy VI c – Szkoła Podstawowa nr 4 z Gorzowa Wlkp.;
 • Fabian Jurski uczeń klasy VI b – Zespół Szkół Mistrzostwa sportowego z Gorzowa Wlkp.;
 • Jakub Miazgowicz uczeń klasy V – Zespół Szkół Samorządowych z Dychowa;
 • Marcel Piskorz uczeń klasy – Szkoła Podstawowa nr 1 z Gorzowa Wlkp.;
 • Oliwier Pustkowski uczeń klasy VI – Szkoła Podstawowa ze  Stawu;
 • Natan Stępień uczeń  klasy VI a – Szkoła Podstawowa nr 15 z Gorzowa Wlkp.;
 • Jeremiasz Sławiński uczeń klasy VI b – Szkoła Podstawowa nr 17 z Gorzowa Wlkp.;
 • Cezary Włodarczyk uczeń klasy VIII a – Szkoła Podstawowa nr 6 z Gorzowa Wlkp.;
 • Michał Zając uczeń klasy 805 – Szkoła Podstawowa nr 20 z Gorzowa Wlkp.;

                Z nadesłanych przez nauczycieli relacji wynikało, że szkolne turnieje rozbudziły w dzieciach ducha rywalizacji na zasadach fair play, a każda planszówka znalazła swoich zagorzałych zwolenników. W gorzowskiej Jedynce i Szóstce hitem rozgrywek została gra Znaj Znak, natomiast w szkołach nr 15 i 17, a także w placówce w Stawie niepodzielnie królowały Kolejka i Reglamentacja, wśród młodszych dzieci sporo emocji wzbudziły za to dwie, szybkie gry lotnicze 111. Alarm dla Warszawy oraz 7. W Obronie Lwowa gdzie gracze odtwarzali walkę polskich lotników przeciwko niemieckiej Luftwaffe oraz natarciu bolszewików na linii Buga.

Podczas tygodniowych rozgrywek uczniowie z pasją oddawali się pełnej rywalizacji o miano najlepszego, niemniej finałowa rozgrywka gry planszowej NIEPODLEGŁA zmieniła te zasady. By wygrać, gracze nie mogli ze sobą rywalizować, ale wspólnie walczyli przeciwko systemowi gry. I choć gra nie była im dotąd znana, szybkie wytłumaczenie zasad połączone z ogromną chęcią zwycięstwa, a także drużynowe działanie sprawiły, że po około godzinnym zmaganiu wyłoniliśmy zwycięski zespół w składzie: Wiktoria Cholewińska, Marcel Piskorz, Cezary Włodarczyk.

Serdecznie gratulujemy.

Wszyscy uczestnicy finałowej rozgrywki otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Fotorelacja z finału dostępna jest na FB Biblioteki Pedagogicznej https://www.facebook.com/283524854995346/photos/ms.c.e

             Eliza Paternowska

 

Zobacz zdjęcia w galerii

Lekcje historii inne niż zwykle


 
Pracownia Zarządzania Oświatą
 
Pracownia Psychoedukacji i Wychowania
 
Pracownia Doskonalenia Metodycznego
 
Pracownia Technologii Informacyjnych
 
Biblioteka Pedagogiczna
 

Platforma e-learningowa

© 2008 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny statystyka Copyryght © 2008
projekt i wykonanie: WebDawid