szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« czerwiec 2020 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
„A jak Pani myśli, skąd mam pomidorki?” – rozmawiamy z drugoklasistami o globalnym problemie głodu i ubóstwa.

Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wlkp., znalazła się w gronie placówek uczestniczących w drugiej edycji ogólnopolskiego programu „Globalnie w bibliotekach”. Pomysłodawcą programu, którego tegorocznym celem jest skierowanie uwagi dzieci i młodzieży na problemy głodu i ubóstwa, jest Polska Akcja Humanitarna we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W związku z uczestnictwem w programie nasza biblioteka 26 października 2018 zrealizowała ważne, a zarazem ciekawe zadanie – wykorzystując scenariusz warsztatu ph. „Co się dzieje, jak się nie je?” wprowadziliśmy najmłodszych w tematykę głodu i ubóstwa.
Do czytelni biblioteki przybyła dwudziestoosobowa grupa drugoklasistów z gorzowskiej Szkoły Podstawowej nr 17.  Na spotkaniu uczniowie zdobyli wiedzę na temat kryzysów humanitarnych i wyzwań globalnych.

W pierwszej części zajęć rozmawialiśmy o różnych produktach żywnościowych, o tym skąd pochodzą, jak się nazywają, w jaki sposób są hodowane oraz dostarczane do naszych sklepów. Dzieci wykorzystując swoje doświadczenia życiowe np. podróże do innych krajów, chętnie wymieniały się informacjami w tym zakresie – chłopiec opowiadał jak smakuje ośmiornica z greckiej wyspy, dziewczynka próbowała krewetek w Paryżu, a ktoś inny odważyłby się zjeść osy w puszcze, gdyby zawitał do Tajlandii. Rozmawialiśmy o różnych sposobach jedzenia, innych tradycjach żywieniowych, ale także o tym, co mamy wokół siebie. Dzieci, z entuzjazmem opowiadały o hodowaniu roślin na działkach i ogródkach. Na pytanie prowadzącej:- Jakie warzywa znajdziemy na działce?  - rezolutny ośmiolatek odpowiedział: - A jak Pani myśli, skąd mam pomidorki na śniadanie?. Dodatkowo wybrzmiał w dyskusji pozytywny aspekt spędzania wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół - ten element okazał się bardzo ważny dla dzieci.

Druga część warsztatów dotyczyła zrozumienia problematyki głodu i tego co powoduje, gdy występuje w organizmie człowieka. Posiłkując się odrysowaną sylwetką jednego z uczestników  zajęć, wspólnie dyskutowaliśmy o tym: gdzie w organizmie trafia żywność po zjedzeniu, dlaczego jest nam niezbędna do życia i funkcjonowania, mówiliśmy także o uczuciu głodu i o tym co się dzieje z człowiekiem gdy zjada zbyt mało.

W dalszej kolejności rozważaliśmy o przyczynach istnienia głodu. W tej trudnej tematyce pomogły dzieciom przygotowane materiały z książki autorstwa Aleksandry Szkody i Radka Żabińskiego pod tym samym tytułem. Wspólnie rozmawialiśmy o takich czynnikach jak: bieda, brak wykształcenia, pracy, wysoka cena żywności, konflikty zbrojne, żywioły i klęski naturalne, które pozbawiają różnych ludzi, w różnych częściach globu, tak podstawowej wartości jaką jest posiłek.

Koordynatorzy: Eliza Paternowska, Monika Żołędziejewska

Zobacz zdjęcia w galerii

Globalnie w bibliotekach


 
Pracownia Zarządzania Oświatą
 
Pracownia Psychoedukacji i Wychowania
 
Pracownia Doskonalenia Metodycznego
 
Pracownia Technologii Informacyjnych
 
Biblioteka Pedagogiczna
 

Platforma e-learningowa

© 2008 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny statystyka Copyryght © 2008
projekt i wykonanie: WebDawid