szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« czerwiec 2020 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Gorzowska Biblioteka Pedagogiczna na Nocnym Szlaku

Biblioteka Pedagogiczna po raz piąty przyłączyła się do gorzowskiego Nocnego Szlaku Kulturalnego. W sobotnią noc 2 czerwca 2018 roku odwiedziło ją ponad 200 wędrowców.

Na mapie Nocnego Szlaku Kulturalnego  w Gorzowie  znalazło się 37 punktów. Wielu wędrowców po kolei odwiedzało wszystkie miejsca. Na drzwiach Biblioteki Pedagogicznej wypisany był numer 19.  A za drzwiami na zwiedzających czekały m.in. dwie wystawy przygotowane przez  gorzowską grupę fotograficzną „fCzasowicze”. Tym razem artyści zaprezentowali „O…błędne fotografie”, czyli obrazy z dużą dawką kreatywności i humoru. W tej samej sali pokazano też wystawę indywidualną jednej z „fCzasowiczek” Moniki Kleist. Zaproponowała ona widzom „Gambię i Senegal – Afrykę oczami Baby w podróży  czyli wszystko, co widzi serce, a nie zawsze dojrzały rozum”. 

Nie  lada atrakcja czekała na najmłodszych uczestników Nocnego Szlaku. Maja Wilczewska, nauczyciel bibliotekarz zapoznała dzieci  z japońskim Teatrem Ilustracji Kamishibai. Z pomocą magicznej skrzynki i kart narracyjnych zabrała maluchy w podróż do Paryża.  Spektakl bardzo podobał się  5-letniemu Karolowi, który głośno poinformował widzów, że „jego ciocia też mieszka w stolicy Paryża, czyli Francji”. 

Nie zapomniano również o miłośnikach poezji. Można było obejrzeć film z 1997 roku z wierszami Ryszard Krynickiego, recytowanymi przez znakomitych polskich aktorów. Okazuje się, że ten wybitny poeta dzieciństwo spędził w Tarnowie koło Lubiszyna, a potem ukończył II LO w Gorzowie. Po projekcji filmu o twórczości poety mówiła Weronika Kurjanowicz, legendarna gorzowska polonistka.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa materiałów związanych z opozycją lat 80. w Gorzowie, przygotowana przez Izabelę Mądrzak, nauczyciela  bibliotekarza. Wszystkie dokumenty pochodziły z jej prywatnych zbiorów i po raz pierwszy były udostępnione publiczności .
- Uotki zbierałam na ulicy – mówiła. – Chciałam  zachować te materiały, bo żyłam tymi wydarzeniami, ale jako człowiek wtedy bardzo młody nie sądziłam, że kiedyś staną się częścią historii.  W tej chwili zbiory te  są unikatowe, a chyba do najcenniejszych zaliczyłabym oryginalny druk „lojalki” z ZPJ „Silwana” , czyli deklaracji lojalności, którą musieli  podpisywać działacze opozycyjni w zakładach pracy. 

Wszystkie wystawy towarzyszące tegorocznemu Nocnemu Szklakowi Kulturalnemu  w Bibliotece Pedagogicznej  oglądać można do końca czerwca.

Nocną imprezę w bibliotece zorganizowały: Barbara Tymszan, Monika Markowska, Izabela Mądrzak, Hanna Ciepiela, Magdalena Janas i Maja Wilczewska.

Hanna Ciepiela

fot. Monika Markowska
 

Zobacz zdjęcia w galerii

Nocny Szlak Kulturalny 2018


 
Pracownia Zarządzania Oświatą
 
Pracownia Psychoedukacji i Wychowania
 
Pracownia Doskonalenia Metodycznego
 
Pracownia Technologii Informacyjnych
 
Biblioteka Pedagogiczna
 

Platforma e-learningowa

© 2008 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny statystyka Copyryght © 2008
projekt i wykonanie: WebDawid