szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« czerwiec 2020 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Kosmiczne Czytanie - urodziny nie z tego świata

Założony w 2013 roku Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo” to niezwykłe miejsce na mapie Gorzowa Wlkp. Od pięciu lat skupia czytające rodziny, które chcą brać udział w programie Rodzinne Czytanie Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”. W sobotę 24 lutego 2018 r. odbyło się podsumowanie pięciu lat działalności Klubu Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”. Na urodziny nie z tego świata przybyli kosmiczni goście, nie zabrakło czytania, pysznego galaktycznego tortu i książkowych prezentów!

Sobotnią imprezę otworzyła kierownik Biblioteki Pedagogicznej Barbara Tymszan. Spotkanie było okazją do podsumowania działalności przez Annę Giniewską - koordynatorkę KCR „Przystanek Czytankowo”. Na urodziny przybył kosmiczny gość: aktorka, laureatka stypendium Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. Pani Karolina Miłkowska-Prorok, która w nieziemski sposób odczytała „Książkę bez obrazków” B.J. Novaka oraz klasykę literatury dziecięcej „Tam gdzie żyją dzikie stwory” Maurice′a Sendaka.

Wielkim przeżyciem dla dzieci było pojawienie się Reksia jubilata, który skończył 50 lat! Dzieci nie odstępowały go na krok, przytulały, głaskały i robiły pamiątkowe zdjęcia. 

W trakcie urodzin odbyło się rozdanie nagród w konkursie czytelniczym „Nakręć się na czytanie!”, w którym głównym zadaniem było nagranie filmu reklamującego ulubioną książkę.

Jury w składzie: Iwona Bartnicka (filmoznawca), Monika Żołędziejewska (nauczyciel Bibliotekarz) oraz Anna Giniewska (koordynatorka KCR Przystanek Czytankowo) przyznało dwie nagrody główne, które powędrowały do rodziny Nowakowskich za film pt. „Pippi”, która wygrała rodzinną sesję zdjęciową oraz rodziny Pardowskich za film „Magia czytania”, która otrzymała miesięczny karnet na wybrane zajęcia w Księgarni KleKle.  Wyróżnienie otrzymał zespół Stanisław Adamczak, Beata Bugajewska, Wiktoria Żelek, Weronika Lacriox, Daria Surowiec oraz Sara Adamczak za film „Okiem czytelnika- historia Bilbo Bagginsa”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i książki.

Czytankowe rodziny nie zapomniały również o Wielkiej Zbiórce Książek dla dzieci i młodzieży znajdującej się w pieczy zastępczej, każda rodzina przyniosła i podzieliła się swoimi książkami. Zbiórka była zorganizowana we współpracy z Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie i była drugą zorganizowaną przez KCR „Przystanek Czytankowo”.

Rytuałem stały się urodzinowe przedstawienia Rodzice Dzieciom w tym roku, na scenie Czytankowej pojawił się zaprzyjaźniony KCR z Gorzowa Wlkp. „Plastusiowe Czytanki”, który zaprezentował swoją teatralną adaptację książki “Jestem najsilniejszy”  autorstwa Mario Ramosa. Na zakończenie wszyscy uczestnicy urodzin nie z tego świata otrzymali książkę „Nosorożec Gorzowski ”.

Po części oficjalnej przenieśliśmy się do drugiej części biblioteki, w której czekały na nas smakołyki i  przepyszny kosmiczny tort. Dodatkową atrakcją była wystawa 20 plakatów Janosha do książki o Misiu i Tygrysku, przygotowana we współpracy z Goethe Institut w Krakowie. Rodziny miały również zadanie by na kartkach w formie książeczki przyczepionych na ścianach biblioteki napisać za co lubią Czytankowo.

Sponsorami 5 urodzin i konkursowych nagród  były gorzowskie zaczytane rodziny oraz firmy: Metro-Gewert Catering, Pracownia Tortów Artystycznych Sojka, Limon Dagmara Bandera oraz KleKle Księgarnia Kreatywna. Książki ufundowały Wydawnictwo Publicat i Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

5 lat Czytankowa:

Klub zrzesza ponad 30 rodzin, które biorą udział w comiesięcznych sobotnich spotkań, łącznie odbyło się ich 52, na których przeczytanych zostało ok. 70 książek. W ciągu pięciu lat w naszej działalności udział wzięło ok. 1500 osób z Gorzowa i okolic, wśród nich byli rodzice z dziećmi, dziadkowie, ciocie i wujkowie.

W zaproponowanej przez rodziców i działającej przez 3 lata w trakcie każdego spotkania  „Wymienialni książek”, udostępnionych zostało ok. 120 tytułów.

Przy organizacji spotkań nawiązaliśmy współpracę z różnymi instytucjami. Na przestrzeni lat były to:  Klub Mam z Gorzowa Wlkp., Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., CEA Filharmonia Gorzowska, Nadleśnictwo Kłodawa (Muzeum pamięci Włodzimierza Korsaka tzw. Korsakówka) i Skwierzyna oraz Klub Sportowy Stal Gorzów. Nasze klubowe spotkania urozmaicała obecność tancerzy z Centrum Tańca Fan Dance, logopedy z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp., nauczycielki z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 9. Dzięki uprzejmości artysty Jerzego Gąsiorka zwiedziliśmy wieżę w Santoku, podziwiając prace rzeźbiarza, a bibliotekarka z Dąbroszyna oprowadziła nas po tej niezwykłej miejscowości. Włączyliśmy się w 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zachęcając wszystkich przybyłych do gorzowskiej galerii handlowej do głośnego czytania dzieciom i przekazywania pieniędzy na leczenie dzieci.

Mieliśmy okazję obejrzeć wystawy udostępniane w Bibliotece Pedagogicznej: o Tove Jansson, Henryku Sienkiewiczu, Małym Księciu, Książkowych Misiach.

Staramy się poznawać naszą małą ojczyznę jej historię i ciekawe miejsca. Wykorzystując grę terenową, przenieśliśmy się do dawnego Landsberga i szlakiem legend i historii spotkaliśmy latające czarownice, rycerza, Albrechta de Luge założyciela miasta Landsberg Nova dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego, tramwajarza i wiele innych ciekawych osób. Finałem spotkania było wejście na wieżę Katedry Gorzowskiej. Podróżowaliśmy do Kłodawy, Glinika, Santoku, a pociągiem do wspomnianego Dąbroszyna, na rowerami na gorzowskie łąki.

Byliśmy również organizatorami 3 konkursów: fotograficznego “Rodzina czyta”, plastyczno-literackiego “Czytaj-maluj-pisz” oraz czytelniczego w formie filmu “Nakręć się na czytanie!”. Rodziny bardzo chętnie włączały się w przygotowanie przedstawień teatralnych dla swoich dzieci, tworząc grupę teatralną “Czytankowo”. W tym czasie odbyły się 3 przedstawienia pt. “Grunt to rodzinka”, “Bajkowa babcia”, “Jak Pan Alfabet do przedszkola maszerował”.

Pierwszy w województwie lubuskim Klub Czytających Rodzin inspiruje innych, dziś w regionie działa 9 KCR (Sulęcinie, 3 w Drezdenku, Nowym Kurowie), w tym 3 w Gorzowie Wlkp. (MP nr 11, MP nr 4, Niepubliczne Przedszkole Sióstr Miłosierdzia "Wincentyńskie Dzieci").

Działalność klubu została wyróżniona przez Fundację ABCXXI CPCD dyplomami i spotkaniami autorskimi. Dzięki temu gorzowskie Czytające Rodziny miały okazję się spotkać ze znakomitymi autorami: Łukaszem Wierzbickim oraz Elizą Piotrowską, Barbarą Kosmowską.

Serdecznie dziękujemy tym co przez te 5 lat przychodzili na nasze spotkania a swoją aktywnością powodowali, że Czytankowo jest niepowtarzalne.

Wszystkich, którzy chcieliby założyć swój Klub Czytających Rodzin zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 5 marca br. o godz. 16:30 w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego ul. Łokietka 20 a. w Gorzowie Wlkp.

Relacje z poprzednich urodzin:
1 urodziny: https://womgorz.edu.pl/index.php?view=k&lng=1&k=57&page_no=&t=3310
2 urodziny : https://womgorz.edu.pl/index.php?view=k&lng=1&k=57&page_no=&t=3647
3 urodziny : https://womgorz.edu.pl/index.php?view=k&lng=1&k=57&page_no=&t=3991
4 urodziny : https://womgorz.edu.pl/index.php?view=k&lng=1&k=57&page_no=&t=4261

Zdjęcia: Monika Żołędziejewska

Zobacz zdjęcia w galerii

Piąte urodziny Czytankowa


 
Pracownia Zarządzania Oświatą
 
Pracownia Psychoedukacji i Wychowania
 
Pracownia Doskonalenia Metodycznego
 
Pracownia Technologii Informacyjnych
 
Biblioteka Pedagogiczna
 

Platforma e-learningowa

© 2008 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny statystyka Copyryght © 2008
projekt i wykonanie: WebDawid