szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« sierpień 2019 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Biblioteka na Nocnym Szlaku

 

Wszystkich przemierzających gorzowski Nocny Szlak Kulturalny 2019 zapraszamy w sobotę 29 czerwca w gościnne progi Biblioteki Pedagogicznej WOM, mieszczącej się  przy ul. Łokietka 20 a. Na nocnych wędrowców czekają wystawy, projekcje filmów i zabawne monidła, przy których można sobie zrobić zdjęcia.  Drzwi biblioteki będą otwarte od godziny 19.00  do 24.00. 

Biblioteka Pedagogiczna informuje o zmianie godzin pracy

 

 

GODZINY   PRACY   BIBLIOTEKI  PEDAGOGICZNEJ

W   OKRESIE   WAKACYJNYM

 

  

                           21.06 - 12.07 (poniedziałek-piątek) –  9.00 - 15.00

                          15.07 - 16.08 – przerwa urlopowa

                            19.08 - 30.08 (poniedziałek-piątek) –  9.00 - 15.00

                          soboty – nieczynne

                            Za utrudnienia przepraszamy.

 

Finał konkursu gazetek szkolnych

- Pisanie to mądra zabawa – mówiła Ania Wardak z „Kuriera Dwójki” podczas finału XIV Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego, który odbył się 11 czerwca 2019 r.  w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp. 

 

DoMowy. Rodzinne historie o słowach

DoMowy - rodzinne historie o słowach to program warsztatów słowotwórczych dla bibliotek szkolnych i publicznych oraz domów kultury i innych miejsc pracujących z dziećmi. 

 

Rekordowy finał IV Przerwy na czytanie - podziękowania dla koordynatorów i dyplomy dla placówek

V Przerwa na czytanie - ogólnopolska akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie była wydarzeniem wyjątkowym. Pierwszy raz w objęła swoim zasięgiem całą Polskę oraz 10 innych państw.

 

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z północnej części woj. lubuskiego na konferencję metodyczną pt. „Film w edukacji czytelniczej i medialnej”, która odbędzie się 28 sierpnia 2019 r.  w godz. 10.00 – 13.00,  w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta, ul. Sikorskiego 107, sala 110, I piętro.

 

Obowiązuje elektroniczna rejestracja dostępna na stronie WOM-u:[ L I N K ]


 

Zaproszenie na ostatnie w roku szkolnym 2018/2019 spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych

Zapraszamy uczestników sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2018/2019  na spotkanie online, które odbędzie 12 czerwca na platformie Moodle dostępnej na stronie WOM-u.

Ankieta dla uczestników Klubów Czytających Rodzin

Drodzy czytelnicy!

Jeśli uczestniczyliście/uczestniczycie w spotkaniach gorzowskich Klubów Czytających Rodzin proszę o wypełnienie anonimowej ankiety. Ma ona na celu zdiagnozowanie wpływu gorzowskich Klubów Czytających Rodzin działających w ramach programu RodzinneCzytanie.pl Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, na kształtowanie kultury czytelniczej.


Bardzo dziękuję za poświęcony czas.

Anna Giniewska
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

Ankieta:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeCP2bD2Mp-kQjrrPHRK-BpK2zHFB3yFzm1gLf_IkyVePrJfA/viewform?fbclid=IwAR0ddiwmnhx8pKCHNhdgipMQVpw6vVIM_63Cxyad3ORAPJ24lwgtttU72pU

Dziennikarskie żniwa w bibliotece

26 szkolnych redakcji wzięło udział w XIV Konkursie na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego, zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.

Gwarna Biblioteka? To możliwe

Pracujesz w bibliotece, uczysz języka polskiego, chcesz rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o czytaniu, zachęcać do sięgania po książki? Poznaj więc ideę Gwarnej Biblioteki i inspiruj do aktywnego czytelnictwa!

Marian Łysakowski – podróżnik i kolekcjoner

Zapraszamy do poznania sylwetki Mariana Łysakowskiego, pedagoga, podróżnika i kolekcjonera, który chętnie podzieli się swoimi pasjami podczas spotkań w szkołach i bibliotekach.

 

Seminarium „Jak czytają Polacy: motywacje, nawyki, wybory”.

Zapraszamy do udziału w seminarium dla bibliotekarzy i nauczycieli  „Jak czytają Polacy: motywacje, nawyki, wybory”, które odbędzie się w gmachu głównym WiMBP w Gorzowie Wlkp., 6 czerwca (9.45 – 15.00) w sali 110.

Biblioteka wybacza dłużnikom

Zawsze w maju w bibliotekach można bezpłatnie zwracać książki, których nie oddaliśmy w terminie.  Dzięki temu do bibliotek powracają książki przetrzymywane miesiącami czy latami.  

 

Reuse w edukacji. Seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy

Zapraszamy 30 maja do Warszawy na praktyczne seminarium o tym jak korzystać z materiałów archiwalnych, dziedzictwa, kultury w edukacji szkolnej. W pierwszej części zaplanowano krótkie prezentacje, a w części drugiej warsztaty Pełny program i formularz zapisów dostępne na stronie Filmoteki Narodowej.

 

Źródło: Filmoteka Narodowa

Festiwal literatury dziecięcej Rabka Festival, 10-13 lipca 2019

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Temat przewodni tegorocznego festiwalu brzmi: „Od gór do morza…”. W centrum zainteresowania będą książki, które opowiadają o otaczającej nas przyrodzie i o tym, jak ją umiejętnie poznawać i chronić.

 

Zbiórka książek

W imieniu gorzowskiego Klubu Czytających Rodzin "Czytaj w Chuście" zapraszamy do wzięcia udziału w inicjatywie Zaczytani. Polega ona na zbiórce książek dla m.in. Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. oraz Ośrodka Wczesnej Interewencji.

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej

Tegoroczne hasło XVI Tygodnia  Bibliotek  #biblioteka   łączy tradycję i nowoczesność. W programie  obchodów każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ obfituje on w spotkania, wydarzenia i imprezy. Na uczestników czekają m.in. wystawy prac Wiktorii Rusewicz i uczniów Liceum Plastycznego, zajęcia komputerowe, projekcja filmu „Gorzów w różowych okularach” cz. III . Będzie też można za darmo otrzymać książkę w parku.

 

Gazetki po raz czternasty ! Konkurs na Najlepszą Gazetkę Szkolną województwa lubuskiego

Do 17 maja 2019 roku można przesyłać zgłoszenia na czternastą edycję Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną województwa lubuskiego. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas I-IV, V-VIII i gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i innych placówek edukacyjnych.

Wernisaż „ Na Mansardzie”

W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w gorzowskiej galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Łokietka 20 a, zostanie otwarta w środę, 8 maja  o godz.17.30  wystawa prac Wiktorii Rusewicz. 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

Godziny Pracy Biblioteki Pedagogicznej w dniach:

1, 2, 3 maja nieczynna

4, 11, 18, 25 maja (soboty) – nieczynna


Za utrudnienia przepraszamy.

 

Mistrzowie czytania z gorzowskiej „piętnastki”

Znakomicie poradzili sobie uczniowie gorzowskiej „piętnastki” w dogrywce wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu  „Wielka Liga Czytelników”. I to właśnie oni będą reprezentować nasze województwo podczas finału w Katowicach.

 

Wiosenny wernisaż

W sobotę, 6 kwietnia o godz. 12.00 w galerii „Na Mansardzie” przy ul. Łokietka 20a zostanie otwarta pokonkursowa wystawa „Wiosenne tradycje”. Organizatorem miejskiego konkursu plastycznego był Młodzieżowy Dom Kultury. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 60 prac. Podczas sobotniego wernisażu laureaci konkursu otrzymają nagrody.

 

ANKIETA DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z województwa lubuskiego do wypełnienia ankiety, która pomoże nam ustalić potrzeby edukacyjne bibliotekarzy i przygotować ofertę  na rok szkolny 2019/2020.

      Ankieta będzie aktywna do 30  kwietnia 2019 r.

                                             Prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety,
                                         której adres znajduje się poniżej.

                              A N K I E T A

 

Wernisaż na niebiesko

W środę, 3 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00  w  Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego zostanie otwarta wystawa „My wśród was”, zorganizowana z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu.

 

Zaproszenie na warsztaty "Aplikacje internetowe jako atrakcyjne narzędzie pracy nauczyciela" (III edycja).

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego zaprasza bibliotekarzy, wychowawców świetlic oraz innych nauczycieli zainteresowanych tematyką warsztatów na szkolenie: Aplikacje internetowe jako atrakcyjne narzędzie pracy nauczyciela (III edycja).

Spotkanie Klubu Gier Planszowych – wiosenne rozdanie

Wraz z wiosną w Klubie Gier Planszowych w Bibliotece Pedagogicznej WOM dzięki uprzejmości Wydawnictwa Lucrum Games zagościła nowa gra karciana "Red7". Jej pojawienie się zwiastuje również inaugurację wystawy bibliotecznej Matematyka jest wszędzie zorganizowanej w ramach obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki.

 

Stan czytelnictwa w Polsce 2018

Główne wskaźniki czytelnictwa pozostają bez zmian – podaje Biblioteka Narodowa. W poniedziałek, 25 marca 2019 r.  opublikowano wstępne wyniki stanu czytelnictwa w Polsce. W 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37% Polaków.

 

 

CEON – otwarta nauka

Warto skorzystać z repozytorium Centrum Otwartej Nauki, w którym udostępniane są różnego rodzaju materiały naukowe, takie jak artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie. W repozytorium zostało umieszczonych ok. 10 tys. publikacji polskich naukowców.
Dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Strona główna repozytorium: https://depot.ceon.pl/

 

Warsztaty dla uczniów klas 6 pt. "Wodne wyzwanie 2019"

Bez niej nie przeżyjemy nawet trzech dni. Pokrywa prawie trzy czwarte powierzchni Ziemi, jednak tylko nieliczni mają do niej dostęp. O czym mowa? W Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca 2019 r., chcemy przypomnieć o potrzebie jej szanowania.

 

Matematyka w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego zaprasza na wystawę dawnych i najnowszych książek o tematyce matematycznej dla dzieci i młodzieży,  zorganizowaną w ramach obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki. Prezentację wzbogaciły eksponaty stworzone przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 20 w Gorzowie Wlkp. oraz szkolne przybory matematyczne udostępnione przez Szkołę Podstawową nr 17 w Gorzowie Wlkp. Wystawę można oglądać od 26 marca do 30 kwietnia 2019 roku w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Projekcja filmu „Gorzów w różowych okularach - wideoportrety”

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza na pokaz filmu pt. „Gorzów w różowych okularach - wideoportrety” cz. III w reż. Dominiki Muniak-Szadej, który odbędzie się 28 marca 2019 r. o godz. 11.30 (czwartek) w Czytelni Biblioteki, ul. Łokietka 20 a.

 

Trwają zapisy uczestników na III edycję konferencji “Filmowe Psycho-Tropy”

Serdecznie zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Filmowe Psycho-tropy" organizowanej przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet SWPS. Konferencja odbędzie się 4-5 kwietnia 2019 w Katowicach, tym razem pod hasłem "Społeczna rola filmu". Jest to największa w Polsce konferencja integrująca środowisko osób wykorzystujących film w działaniach edukacyjnych, profilaktyce i rozwoju.

Publikuj w czasopiśmie „Bibliotekarz Gorzowski”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza wszystkich zainteresowanych do nadsyłania artykułów do nowego czasopisma fachowego pt. „Bibliotekarz Gorzowski”. W zamyśle jego pomysłodawców czasopismo to ma stać się platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk między pracownikami bibliotek w całym regionie.

Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych nt. technik pamięci

Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy wszystkich typów szkół i placówek do udziału w sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2018/2019. Spotkanie odbędzie się 19 marca 2019 r. o godz. 15.30 w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., ul. Łokietka 20 a.

 

IV Ogólnopolski Konkurs „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW” – etap powiatowy

Wojewódzki Ośrodek Metodyczny Biblioteka Pedagogiczna  w Gorzowie Wielkopolskim, pełniący funkcję Koordynatora Powiatowego IV Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielka Liga Czytelników, informuje że II etap (test drużynowy) odbędzie się 28 lutego 2019 o godzinie 11.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Łokietka 20a.

 

Innowacyjny projekt dzielenia się książkami – Poczytajmi

Dzięki projektowi Poczytajmi możesz przekazać swoje książki bibliotekom w całej Polsce, nie wychodząc z domu.

Poczytajmi oferuje usługę darmowego kuriera lub darmowego nadania paczki w paczkomacie InPost. Chcąc przekazać swoje książki do biblioteki i innych instytucji przesyłasz bezpłatnie książki do Poczytajmi, a tam zostają one segregowane i wysyłane do czytelni. Książki docierają  zarówno do małych bibliotek wiejskich jak i ogromnych bibliotek miejskich. Literatura trafia do szkół, domów dziecka i bibliotek w szpitalach.

Zachęcamy do udziału w projekcie. Więcej informacji na stronie:  https://www.poczytajmi.pl/index.html#header

Koci wernisaż w Bibliotece Pedagogicznej

W najbliższą sobotę (16 lutego) o godz. 12.00 w galerii Na Mansardzie, mieszczącej w Bibliotece Pedagogicznej (przy ul. Łokietka 20 a ) z okazji Światowego Dnia Kota zostanie otwarta wystawa „Od Filemona do Behemota”.

 

IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku 2018

Zarząd Okręgu SBP w Zielonej Górze informuje o rozpoczęciu IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku 2018, organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu w Bibliotece

Biblioteka Pedagogiczna WOM przy ul. Łokietka 20 a w Gorzowie Wlkp. po raz kolejny  bierze udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: Działajmy razem.

Finał projektu „Zagraj w historię”

30 stycznia 2019 roku (środa) o godzinie 11.00 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej WOM nastąpi finał projektu ph. Zagraj w historię.  11 laureatów turniejów szkolnych ze szkół podstawowych z całego województwa zasiądzie do rozgrywki gry Niepodległa. Projekt jest realizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w ramach lubuskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

IV PRZERWA NA CZYTANIE - ZGŁOŚ SZKOŁĘ

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie. Wydarzenie odbywa się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. #biblioteka.

 

Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. dla Mai Wilczewskiej

Serdecznie gratulujemy naszej koleżance Mai Wilczewskiej otrzymania stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. w kategorii animacja i edukacja kulturalna.

Relacja z wręczenia stypendiów na stronie:http://www.gorzow.pl/PL/3235/6554/Wreczono_stypendia_artystyczne/k/

 

Osobowość Roku 2018

Serdecznie zapraszamy do głosowania na naszą koleżankę Anię Giniewską, która została nominowana przez redakcję „Gazety Lubuskiej” do tytułu Osobowość Roku 2018 w kategorii Kultura.
Glosować można wysyłając SMS
LOK.3
na numer 72355
Koszt 2.49 zł
https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/anna-giniewska%2C402683/

IV Ogólnopolski Konkurs "Wielka Liga Czytelników"

Szanowni Państwo

informujemy, że 15 stycznia 2019 roku, Komitet Organizacyjny Wielkiej Ligi Czytelników dokonał wyboru książek do etapu powiatowego, który odbędzie się 28 lutego br. Tytuły książek to: dla klasy 1-4 : J. Bednarek: "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" (całość) dla klasy 5-8: Z. Nienacki: "Niesamowity dwór" (całość)


Życzymy wielu ciekawych przygód z literackimi bohaterami.

Godziny pracy Biblioteki Pedagogicznej w okresie ferii zimowych

 

Godziny pracy Biblioteki Pedagogicznej
w okresie ferii zimowych
(14-27 I 2019)


pon. – pt.  godz. 9.00 – 15.00
soboty – nieczynna

Podsumowanie konkursu SPRAWIEDLIWA DZISIAJ

Biblioteka Pedagogiczna zaprasza na finał konkursu SPRAWIEDLIWA DZISIAJ. Wernisaż połączony z  wręczeniem nagród odbędzie się 10 stycznia (czwartek) 2019 roku o godzinie 12.00 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej WOM.

Planszogranie w bibliotece

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. i Klub Gier Planszowych działający przy bibliotece zaprasza dzieci i młodzież na PLANSZOGRANIE W BIBLIOTECE. Spotkania będą się odbywać w dniach 14-18 stycznia br. w godz. 11-14.

Przyjdź-graj-baw się!

 

Tablica odsłonięta

W piątek, 21 grudnia 2018 roku w drugą rocznicę śmierci Anny Makowskiej-Cieleń na ścianie Biblioteki Pedagogicznej  Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego (przy ul. Łokietka 20 a) odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą jej pamięci. 

 

Biblioteka Pedagogiczna informuje