szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« styczeń 2021 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Zgrani Czytelnicy

Od 2016 roku nasza biblioteka brała udział w akcji Rebel.pl „Szkoły grają”. Polegała ona na przekazywaniu punktów za zakupy gier dla instytucji oświatowych. Za każde wydane przez klienta w sklepie 20 złotych, uczestnicząca w projekcie, szkoła/biblioteka/dom kultury itp. otrzymała 1 punkt, a każde 5 punktów, które zgromadziła placówka, zamieniało się w 1 złotych rabatu do wykorzystania na Rebel.pl.

Podstawy Design Thinking w bibliotekach - warsztaty online w ramach WIAD21

W ramach konferencji online WIAD21, organizowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (27-28.02.2021), zapraszamy do udziału w warsztatach „Podstawy Design Thinking w bibliotekach” osoby, które chcą dowiedzieć się w jaki sposób myślenie projektowane może wzmocnić bibliotekę - poprzez zrozumienie potrzeb jej czytelników i zaangażowanie społeczności.


Bezpłatne audiobooki w POLONA.PL

Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

LITERACKIE WYZWANIA LEGO

Jeśli uwielbiasz klocki LEGO i lubisz wyzwania - ta zabawa jest dla Ciebie!To kreatywne działania, które łączą radość czytania z pasją tworzenia konstrukcji z klocków. Uczestnicy otrzymają co miesiąc, od stycznia do grudnia 2021 r., nowe wyzwanie, które polega na zbudowaniu czegoś (np. scenka, konstrukcja, przedmiot itp.), co jest związane z określonym przez nas tematem. Inspiracją do układania niech będzie usłyszana, przeczytana książka dla dzieci i młodzieży, wiersz, tytuł lub fragment opowieści.

Wystawa koło książek

W Wypożyczalni Głównej Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie oglądać można wystawę 17-letniej Aleksandry Gapskiej z Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury.  Autorka najchętniej rysuje twarze i postacie z wymyślonych komiksów. Obecnie jest uczennicą drugiej klasy  Liceum Plastycznego w Gorzowie. 

Maja Wilczewska w „Bibliotekarzu Gorzowskim”

Ukazał się pierwszy numer nowego, fachowego  czasopisma „Bibliotekarz Gorzowski”.   Pismo wydawane jest przez  Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta. Wśród artykułów można odnaleźć  bardzo ciekawy tekst naszej koleżanki Mai Wilczewskiej o teatrze kamishibai.

Biblioteka Pedagogiczna WOM informuje

 

Uwaga!

Informujemy, że od 4 stycznia 2021 r. Wypożyczalnia Biblioteki Pedagogicznej WOM jest czynna:

 

 

poniedziałek, środa, czwartek, piątek   9.00-15.00,

wtorek   10.00-18.00,

sobota    nieczynna.

Zalety czytania

Zapraszamy do lektury poradnika dla rodziców „Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci do czytania”  dostępnego na platformie Issuu.

Link do publikacji: https://issuu.com/rzawadzka17/docs/czytanie

Obejrzyj film „Wideoportrety Gorzowian 2020 online” z naszymi koleżankami z Biblioteki Pedagogicznej

Seria „Gorzów w różowych okularach - Wideoportrety Gorzowian 2020 online” w reżyserii Dominiki Muniak–Szadej pokazuje mieszkańców naszego miasta, ludzi w rożnym wieku, różnych profesji, których życie toczy się w rytmie nietuzinkowych pasji. W filmowym dokumencie o swojej pracy i pasji do animowania czytelnictwa opowiadają  nasze koleżanki z Biblioteki Pedagogicznej Anna Giniewska i Maja Wilczewska.


„Znajdziesz mnie w bibliotece” hasłem Tygodnia Bibliotek 2021

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonał wyboru hasła promującego XVIII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Hasło brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”.
Autorką hasła jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego SBP.

Poczta życzeń - wystawa kartek świątecznych

Wystawa Biblioteki Pedagogicznej WOM w Gorzowie Wielkopolskim  prezentuje zbiór prywatny 37 kartek świątecznych i noworocznych, z których najstarsza wysłana została w 1917 r., a najmłodsza w 1975 r.

#BarwyWspólne w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna dołączyła do kampanii społeczno-edukacyjnej #Barwy Wspólne. Kampania jest skupiona wokół symboli narodowych i kulturowych. Jej celem jest rozwijanie uczuć i postaw patriotycznych rozumianych jako codzienne, drobne gesty oraz szacunek symboli narodowych.

 

„Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece” – kurs dla bibliotekarzy

Centrum Cyfrowe już po raz drugi serdecznie zaprasza do udziału w kursie organizowanym w ramach projektu „Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece”. Jest on częścią trzyletniego projektu rozwoju kompetencji cyfrowych w bibliotekach. Zapisy już ruszają więc nie zwlekajcie!

 

Biblioteka Pedagogiczna WOM informuje

 

 Informujemy, że w okresie świątecznym i noworocznym ulegają zmianie godziny pracy
Biblioteki Pedagogicznej WOM

 

 

23 XII – 9.00 - 12.00  

24 XII (Wigilia) – 26 XII nieczynna

28 XII – 30 XII 9.00 - 15.00

31 XII – 9.00 - 12.00

2  I (sobota) nieczynna

Za utrudnienia przepraszamy.

 

HYBRYDOWE CZYTANIE NA PRZERWIE – podsumowanie I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”

W październiku 2020 r. odbyło się wielkie międzynarodowe święto czytelnicze. Realizacja tegorocznej I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” przypadła na czas pandemii. Ten trudny czas różnych obostrzeń miał wpływ na wszystkie dziedziny życia człowieka, jak również na edukację. Jednak mimo różnych przeciwności w wielu placówkach oświatowych w Polsce i za granicą udało się przeprowadzić akcję. Czy zeszłoroczny rekord został pobity? Ile szkół czytało i z jakich krajów, oraz jak przebiegła przerwa na czytanie? O tym wszystkim możecie przeczytać w naszym podsumowaniu.

Mieczysław Miszkin, nauczyciel i dziennikarz

Mieczysław Miszkin, nauczyciel i dziennikarz, jest bohaterem prezentacji multimedialnej, którą można obejrzeć na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej. W listopadzie 2020 miało się odbyć spotkanie poświęcone jego pamięci, ale ze względu na pandemię zostało przełożone na przyszły rok.

Wirtualna wystawa dla każdego!

W czasach kiedy nie możecie przyjść do biblioteki na wystawę, my przenosimy nasze działania do świata wirtualnego. Z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu, który trwa od 1-7 grudnia Biblioteka Pedagogiczna WOM przygotowała dla  użytkowników niecodzienną wystawę składającą się z wybranych publikacji książkowych na temat autyzmu. Zapraszamy do obejrzenia naszej pierwszej i pewnie nie ostatniej wirtualnej wystawy, którą w jednym dniu zobaczyło ponad 400 osób!

Szkolenia SBP dla Bibliotekarzy

 

SBP zaprasza do skorzystania  z grudniowej i noworocznej oferty szkoleniowej.

 

 

Od 28 listopada można udostępniać zbiory. Rekomendacje Biblioteki Narodowej

Na podstawie § 10 ust. 22 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o dopuszczalnym limicie czytelników przebywających w bibliotece oraz podjąć środki zapewniające jego przestrzeganie.

Lekturoteka – przygotowanie i udostępnienie w sieci materiałów edukacyjnych do wybranych lektur z wykorzystaniem TIK

Zapraszamy do skorzystania z  lekturoteki Biblioteki Pedagogicznej stworzonej w programie wakelet. Zamieszczane w niej materiały dedykowane są nauczycielom oraz ich uczniom, szczególnie w czasie pracy zdalnej. To gotowe karty pracy przygotowane do konkretnych lektur, quizy i testy internetowe sprawdzające wiedzę z lektury oraz prezentacje multimedialne przybliżające uczniom tematy poruszane w trakcie pracy z książką.

Link do lekturoteki: https://wakelet.com/@pedagogiczna

500+ dla nauczyciela bibliotekarza i wychowawcy świetlicy – interpretacja prawna

Nauczyciele bibliotekarze i wychowawcy świetlicy nie są wyłączeni z grupy uprawnionych do dofinansowania, więc mogą ubiegać się o dofinansowanie, niezależnie od tego, czy prowadzą (prowadzili) nauczanie zdalne.

V Forum Edukacji Dorosłych

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Krajowe Biuro EPALE w dniach 23 -27 listopada 2020 organizuje V Forum Edukacji Dorosłych. Motywem przewodnim tegorocznego forum będzie wsparcie uczącego się. Do udziału w nim w szczególności zaproszeni są wszyscy zainteresowani edukacją dorosłych, a w szczególności edukatorzy, trenerzy, nauczyciele szkół dla dorosłych oraz doradcy zawodowi i edukacyjni.

Spotkanie sieci dla bibliotekarzy szkolnych na Skype

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy wszystkich typów szkół i placówek do udziału w sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2020/2021. Pierwsze, organizacyjne spotkanie odbędzie się 26 listopada 2020 r. o godz. 12.00 na Skype.

VII Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego (on-line)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza 17 listopada br. o godz. 10.00, nauczycieli bibliotekarzy szkół wszystkich szczebli na VII Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego (on-line) pod nazwą „Biblioterapia i bajkoterapia w szkole”.Rysuję sobie świat

W Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie oglądać  można wystawę 17-letniej Aleksandry Gapskiej z Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury.  Autorka najchętniej rysuje twarze, ubrania,  postacie z wymyślonych komiksów.  

Praca z klientem w bibliotece – szkolenie online

Zapraszamy na szkolenie online pt. „Standardy obsługi klienta i proaktywne podejście do pracy z klientem w bibliotece”, które odbędzie się 26 listopada, od 9.00 do 12.00 na platformie LiveWebinar. Uczestniczyć w szkoleniu będzie można poprzez: komputer, laptop, tablet, smartfon. Spotkanie poprowadzi Michał Szczypek, trener z Good Books.

Praca zdalna w bibliotekach

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie zakazuje prowadzenia działalności bibliotecznej oraz nie wprowadza obligatoryjnego przeniesienia wszystkich pracowników bibliotek do pracy zdalnej.

Bezpłatne webinaria o edukacji medialnej dla bibliotekarzy

W listopadzie bibliotekarze i bibliotekarki będą mogli wziąć udział w serii webinariów, dzięki którym staną się bardziej odpowiedzialnymi konsumentami i producentami przekazów medialnych. Warsztaty online, prowadzone przez Patryka Zakrzewskiego, stanowią praktyczną odpowiedź na współczesne wyzwania towarzyszące edukacji medialnej.

Webinarium – sposób na interakcję z czytelnikiem

W trakcie szkolenia przedstawione zostaną metody planowania webinariów oraz ich skutecznej realizacji.

 

Uczestnicy:

  • wezmą udział w zaimprowizowanym wirtualnym spotkaniu autorskim i grze literackiej.
  • poznają przykłady kreatywnych zabaw z tekstem i działań promujących czytelnictwo.
  • nauczą się jak budować pozytywne relacje z użytkownikami w każdym wieku za pomocą narzędzi wirtualnych.

Wykorzystają w tym celu kamerę, mikrofon, prezentację, interaktywną tablicę, ankiety i czat.

Podaruj wiersz w Kamieniu Wielkim


Wśród zainspirowanych przez naszą bibliotekę realizatorów akcji "Podaruj wiersz" organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta znalazła się Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim. Bardzo dziękujemy Pani Mai za przesłanie zdjęć i relacji.

Biblioteka Pedagogiczna informuje

UWAGA!

W związku z sytuacją epidemiczną informujemy, że od 27 października br. Biblioteka Pedagogiczna WOM jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Przed wizytą prosimy o kontakt telefoniczny 95/721-61-35; 509 517 206 (Wypożyczalnia)

Konferencja online Biblioteka – wyzwania i możliwości

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie zaprasza na bezpłatną konferencję metodyczną dla nauczycieli bibliotekarzy Biblioteka – wyzwania i możliwości.  Konferencja będzie okazją do refleksji nad współczesną edukacją, wykorzystaniem zasobów on-line w pracy szkoły oraz rolą biblioteki w tym procesie. Termin konferencji: 28 października (środa) 2020 r., godz. 9.00-11.30, konferencja on-line.

Rekomendacje BN dotyczące funkcjonowania bibliotek podczas epidemii, stan na 19 października 2020 roku

Biblioteka Narodowa przedstawia zbiór zaktualizowanych rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach oraz przypomina o obowiązujących przepisach w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.

Przepisz i podaruj wiersz!

Biblioteka Pedagogiczna WOM zaprasza szkoły z Gorzowa Wielkopolskiego do akcji organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta ph. Podaruj wiersz. Szkoły, które się do nas zgłoszą otrzymają papeterię i biblioteczny pakiet poezji Zbigniewa Herberta.

Biblioteka bezglutenowa

Dzięki rymującej bibliotekarce Magdzie i jej zwycięskiemu wierszowi nadesłanemu na konkurs „Biblioteka Bezglutenowa”, nasza Biblioteka Pedagogiczna otrzymała cztery książki na temat celiakii i diety bezglutenowej. Poniżej prezentujemy wiersz, który spodobał się organizatorom konkursu.

Noc Bibliotek pod hasłem "Klimat na czytanie" w BP

Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Nocy Bibliotek, która odbędzie się 9 października br. pod hasłem "Klimat na czytanie".

Lagendy gorzowskie

W środę (30 września) o godz. 13.00 w Galerii „Na Mansardzie” mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej WOM (przy ul. Łokietka 20a) odbędzie się uroczysty finał V Miejskiego konkursu plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowej nr 10 pod honorowym patronatem Prezydenta Gorzowa. Na konkurs nadesłano prace wykonane rożnymi technikami. Nagrody i wyróżnienia odbierze 15 autorów.
 

Odpowiedź MEN w sprawie wprowadzania ewentualnych zmian w planie realizacji NPRC w szkołach i bibliotekach pedagogicznych w okresie trwania epidemii

Poniżej publikujemy pisma dotyczące realizacji w 2020 roku działań związanych z promocją czytelnictwa w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

 

 

 

Źródło: e-pedagogiczna

CZYTANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE

Już po raz trzeci Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim ma przyjemność zaprosić przedszkola, żłobki oraz dzieci z klas "0" Szkoły Podstawowej do udziału w rocznym programie czytelniczym „Czytanie na drugie śniadanie”. Tegoroczna edycja po raz kolejny skierowana jest do ww. placówek z całego województwa lubuskiego. W zeszłorocznej edycji  programu czytelniczego uczestniczyło  3941 dzieci z 44 instytucji 34 przedszkola, 9 klas O przy SP, 1 żłobek.


Nowe Forum Kamishibai po raz drugi

„Nowe Forum Kamishibai 2020 - nauka, zabawa, bliskość” to wydarzenie skierowane do nauczycieli, animatorów kultury, edukatorów, bibliotekarzy, muzealników oraz wszystkich ludzi ceniących efektywne i kreatywne metody pracy oraz spędzania wolnego czasu.


 

Wakelet - narzędzie do promocji książek, działań, materiałów

Wakelet to program pozwalający na zbierane kolekcjonowanie i dzielenie się zebranymi materiałami w postaci cyfrowej.

Na początek kilka kolekcji na temat kierunków rozwoju polityki oświatowej. Na razie edukacja przyrodnicza dla szkół ponadpodstawowych. Cztery wakelety:

 

 

Startuje III edycja konkursu #cojaczytam!

 

Już po raz trzeci Wolne Lektury i Fundacja Nowoczesna Polska zapraszają uczniów, nauczycieli, wychowawców i bibliotekarzy do wzięcia udziału w konkursie #cojaczytam! Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu rozpocznie się 14 września br.

Biblioteka na Nocny Szlaku Kulturalnym

W najbliższą sobotę, 12 września odbędzie się Nocny Szlak Kulturalny. Tradycyjnie już  w gorzowskim świętowaniu weźmie udział Biblioteka Pedagogiczna. Nocny Szlak Kulturalny zawsze odbywał się w czerwcu, ale z wiadomych przyczyn przesunięto go na wrzesień. Biblioteka Pedagogiczna przygotowała dla „nocnych wędrowców” cztery wystawy i teatr w skrzynce. Świętowanie rozpocznie się o godz. 19.00, a zakończy o godz. 22.00.

Wytyczne dla muzeów, bibliotek, organizatorów wydarzeń kulturalnych oraz uczelni artystycznych – aktualizacja

Możliwość zwiedzania grupowego w muzeach i prowadzenia zajęć w trybie stacjonarnym na uczelniach, a także wprowadzenie szczególnych zasad dla bibliotek oraz organizatorów imprez w strefach żółtej i czerwonej - to tylko niektóre zmiany w zaktualizowanych wytycznych dla instytucji kultury oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Aktualizacji wytycznych przyświeca ograniczenie do minimum ryzyka zachorowania przy zachowaniu aktywności zawodowej i podczas korzystania z oferty kulturalnej.

Będziemy wspominać Mieczysława Miszkina

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp. 12 listopada 2020 r. organizuje kolejne spotkanie z cyklu „Galeria Lubuskich Pedagogów”. Tym razem poświęcone będzie nauczycielowi, publicyście i działaczowi kulturalnemu Mieczysławowi Miszkinowi.

Biblioteka Pedagogiczna informuje

 

Informujemy, że od 1 września br. ulegają zmianie dni i godziny pracy Biblioteki Pedagogicznej WOM.

Biblioteka będzie czynna:

 

poniedziałek    10.00-18.00

wtorek   10.00-18.00

środa   10.00-15.00

czwartek  10.00-18.00

piątek   10.00-18.00

sobota   9.00-13.00


Uwaga!

od poniedziałku do piątku od 12.00 do 12.30 przewidziana jest przerwa techniczna.

Dobre praktyki w zakresie zdalnej edukacji – poradnik MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało poradnik „Dobre praktyki dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19”. Materiał został opracowany na podstawie informacji zebranych przez kuratorów oświaty od dyrektorów szkół. Poradnik zawiera wskazówki, jak organizować nauczanie na odległość czy nauczanie w wariancie mieszanym. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Zainspiruj się mobilną grą domową - Śladem Bydgoskich Legend

Śladem bydgoskich legend to cykl 3 mobilnych gier domowych w aplikacji ActionTrack udostępnionych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Inspiracje można odnaleźć na stronie biblioteki: https://goodgames.pl/aktualnosci/sladem-bydgoskich-legend-mobilna-gra-domowa

Biblioteki szkolne w czasie epidemii – regulamin, pomysły, rady

 

Biblioteki szkolne nie mają przed sobą łatwego zadania. Animacja czytelnictwa w czasie epidemii wydaje się wyjątkowo trudna: ograniczenia wypożyczających, zamknięta czytelnia, kwarantanna książek. Czy można spojrzeć na to jako na szansę i znaleźć jakieś nowe, dobre strony tej sytuacji? Jak wykorzystać technologię, aby nie stracić kontaktu z uczniami?

Więcej na stronie: https://goodbooks.pl

Konferencja metodyczna online: "Na początku był chaos….Zd@lna edukacja – doświadczenia i perspektywy"

 Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli wszystkich przedmiotów i specjalności ze wszystkich typów szkół i placówek z Gorzowa Wielkopolskiego oraz powiatów: gorzowskiego ziemskiego, strzelecko-drezdeneckiego, sulęcińskiego, słubickiego, międzyrzeckiego i świebodzińskiego na konferencję metodyczną online w dniu 27 sierpnia 2020 roku (czwartek) w godzinach 10.00-12.00.

 

Scenariusz konferencji [pobierz]
Rejestracja dostępna od 1 sierpnia na stronie WOM pod adresem: 
womgorz.edu.pl/index_new.php

Instrukcja uczestnictwa w konferencji