szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« styczeń 2018 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Czytanie z misiami

Ciepłe, pluszowe, mięciutkie misie, ale też te najbardziej znane filmowe i oczywiście książkowe były bohaterami grudniowego spotkania gorzowskiego KCR „Przystanek Czytankowo”.
 

Jesienne czytanie w Czytankowie

18 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie KCR Przystanek Czytankowo. Tematem przewodnim była zabawa wierszami Małgorzaty Strzałkowskiej z książki Zielony, żółty, rudy, brązowy!.

Klub Zaprogramowani w Pedagogicznej

W czwartek 30 listopada o godz. 16.00 w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się drugie spotkanie Klubu Zaprogramowani w Pedagogicznej.

 

Wernisaż z misiem

- Miś Puchatek , którego namalowałam ma cały pyszczek ubrudzony miodem i ciągle się oblizuje, ale to mu wcale nie przeszkadza w gadaniu z Prosiaczkiem – mówiła 7-letnia Milena na otwarciu wystawy „PodobaMiSie w galerii „Na Mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej  Wojewódzkiego  Ośrodka Metodycznego w Gorzowie. Wystawa „PodobaMiSie” została otwarta 25 listopada z okazji Światowego Dnia Misia Pluszowego.

Biblioteka na Targach Wolnego Czasu

Robot „Pszczółka BEE BOT” poruszający się w różnych kierunkach bardzo spodobał się dzieciom, które wzięły udział w Targach Spędzania Wolnego Czasu w Galerii Handlowej Manhattan.

Słoneczna wystawa na smutną jesień

Kolorowe mandale, malarskie pejzaże i fotografie baniek mydlanych można oglądać na wystawie „Artystyczne Wakacje Barlinek 2017” w galerii „Na Mansardzie” Biblioteki Pedagogicznej WOM. Prace wykonały dzieci z pracowni plastycznej i fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury.

Nauczyciele, o których nie da się zapomnieć

Tamta, dawna szkoła, nie kończyła się po dzwonku. Były dożynki, wycieczki,  potańcówki. Mieszkańcy mali i duzi  bawili się w teatr, a nauczyciel matematyki grał na grzebieniu – takie wspomnienia można było usłyszeć  25 października 2017 w Bibliotece Pedagogicznej na spotkaniu poświęconym pionierom gorzowskiego szkolnictwa i założycielom rodów nauczycielskich: Stefanii Jodko oraz Genowefie i Marianowi Rzeźniczkom.

Dzieci namalowały gorzowskie legendy

- Uwielbiam rysować pastelami, bo pięknie się rozmazują i dzięki temu moje czarownice mają różnokolorowe włosy - mówiła Zuzia Mika, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5w Gorzowie podczas finału II miejskiego konkursu plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”.

Finisaż w galerii „Na Mansardzie”

W sobotę 16 września 2017 roku w galerii „Na Mansardzie” odbył się uroczysty finisaż wystawy „Rysunek i malarstwo”. 

 

Czytanie na drugie śniadanie - podsumowanie akcji

W dniach 5-9 czerwca 2017 r. w dziewięciu gorzowskich przedszkolach i jednym żłobku odbyła się akcja Czytanie na drugie śniadanie zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną.

Biblioteka Pedagogiczna na nocnym szlaku

Biblioteka Pedagogiczna po raz czwarty  przyłączyła się do gorzowskiego Nocnego Szlaku Kulturalnego. W sobotnią noc 10 czerwca 2017 roku odwiedziło ją ponad 300 wędrowców. Nocny Szlak  Kulturalny rozpoczął się w Bibliotece Pedagogicznej o godzinie dziewiętnastej a zakończył po północy.

 

 

Dziennikarskie żniwa w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej

- Aby uczniowie chcieli pisać,  trzeba im stworzyć przyjazną atmosferę.  Najważniejsze, aby  nie siedzieli w szkolnych ławkach - mówiła Paulina Maszkowska,  opiekunka dwóch gorzowskich gazetek szkolnych „Sobusia” i „Poliestera”, nagrodzonych podczas XII edycji Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną województwa lubuskiego w roku szkolnym 2016/2017.

 

Przedwakacyjny "Przystanek Czytankowo"

W pięknych okolicznościach przyrody i pogody nieopodal Filharmonii Gorzowskiej odbył się ostatni przedwakacyjny "Przystanek Czytankowo". Rodzinne spotkanie było poświęcone książce "Ostatnie drzewo w mieście" autorstwa Petera Carnavasa.

 

PRZERWA INNA NIŻ ZWYKLE - 10428 czytających osób!

Szaleństwo czytania opanowało aż 53 placówki z województwa lubuskiego. Wzięły one udział w akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie II PRZERWA NA CZYTANIE. Wydarzenie zaproponowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wlkp. odbyło się 11 maja 2017 r. w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek "Biblioteka. Oczywiście!". Tego dnia czytało 10428 osób! Gratulujemy!

Biblioteka w różowych okularach

Małe dzieci marzą o niebieskich włosach i uwielbiają malować balonami umoczonymi w farbie. A nastolatki  oraz dorośli lubią posiedzieć sobie w zamkniętym pomieszczeniu w podziemiach starej kamienicy. Takie właśnie atrakcje znalazły się w programie „Tygodnia Bibliotek 2017”, zorganizowanego w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.

 

Wspominano Piotra Frankowa

- Panie Piotrze, wiosna przyszła, czas Kresovianę organizować! A pan jeszcze po urzędach nie biega, pieniędzy nie załatwia? – głośno pytał Dariusz Sapkowski, artysta plastyk, nawiązując do cytatu z „Pana Włodyjowskiego”, na spotkaniu poświęconym pamięci dr Piotra Frankowa, nauczyciela, historyka, społecznika i miłośnika Kresów. 

Dzień dla Ziemi i Książki

Z okazji Dnia Ziemi i Międzynarodowego Dnia Książki Przystanek Czytankowo odwiedził przepiękne tereny Nadleśnictwa Kłodawa.

 

Zaczytana liga

- Uwielbiam Harry’ego Pottera, te wszystkie fantastyczne stworzenia i przedmioty.  I nie wyobrażam sobie życia bez książek - mówiła Karolina Mikołajczak ze Szkoły Podstawowej w Stawie,  która wzięła udział w lubuskim półfinale ogólnopolskiego projektu „Wielka Liga Czytelników”.

 

Kolejne spotkanie "Zaprogramowanych w BP" za nami

Na spotkaniu Zaprogramowanych w Pedagogicznej poznaliśmy losy kosmity Scottiego, który ze względu na awarię swojego pojazdu wylądował na Ziemi. Uczestnicy zdobywali części zamienne do statku układając programy za pomocą kartonowych klocków, które później skanowali tabletami przekształcając je na ruch i zachowanie Scottiego.


 

Niebieski wernisaż

Ludziki z modeliny i rysunki wykonane najróżniejszymi narzędziami oglądać można do połowy kwietnia 2017 roku w Bibliotece Pedagogicznej na wystawie „My wśród was”. Prace wykonali podopieczni gorzowskiego Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem.

Spotkanie "Klubu Zaprogramowani w Pedagogicznej"

W poniedziałek 27 marca odbyło się kolejne spotkanie naszego Klubu. Zajęcia plastyczne…czemu nie. Dzieci tworzyły, kleiły, kolorowały i wycinały roboto-żółwia, którego później programowały na macie.

Zakochali się w regionie po raz trzeci

- Już najmłodszym dzieciom należy mówić, gdzie mieszkamy, w jakim mieście , co warto w nim zobaczyć, jaką ma historię. Bowiem nie da się ukształtować postaw patriotycznych bez szacunku do miejsca, w którym się urodziliśmy – mówiła nauczycielka języka polskiego i regionalistka, Hanna Rudzińska podczas III konferencji z cyklu „Zakochaj się regionie” zorganizowanej pod tytułem „Regionalizm a patriotyzm”.

Drugie spotkanie Klubu Zaprogramowani w Pedagogicznej

Kolejne spotkanie Klubu Zaprogramowani w Bibliotece za nami. Na tapetę poszły współrzędne, osie i punkty.

 

Książki w rękach dzieci

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzowie Wlkp., uczestniczyli w programie „Widzę-Mówię-Robię”, poświęconym  współczesnym książkom obrazkowym.  Spotkali się dziesięć razy i poznali dziesięć książek.

 

Maria Skłodowska-Curie w Gorzowie!

Wiadomość z ostatniej chwili! Maria Skłodowska Curie przybyła do Gorzowa Wlkp., by poprowadzić warsztaty dla uczniów z Wierzbna i Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzowie Wlkp.

Zaprogramowani w Pedagogicznej

Programować można na…  dywanie. Tak brzmiało hasło spotkania inaugurującego działalność Klubu Zaprogramowani w Pedagogicznej, które odbyło się 27 lutego 2017 roku w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.

 

Tort dla Czytankowa

Tłumy dzieci i rodziców przybyły 25 lutego 2017 roku do gorzowskiej Biblioteki Pedagogicznej na czwarte urodziny Klubu Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”. Było głośno, radośnie. A wiceprezydent miasta z wdziękiem przeczytał bajkę o słoniu Elmerze.

 

Jasna strona Internetu

90 uczniów gorzowskich szkół ponadgimnazjalnych i nauczycieli wzięło udział w konferencji „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, która odbyła się 21 lutego 2017 roku w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie.

 

Nowa książka dr hab. Pawła A. Leszczyńskiego

- NATO wydaje się wielkie, odległe, tymczasem dzieli jest od Gorzowa niewiele kilometrów. Bo przecież jest już w Skwierzynie, Międzyrzeczu, Żaganiu , Wędrzynie. Mamy więc w wielkiej historii swoją rolę - mówił Paweł A. Leszczyński, podczas promocji swojej najnowszej książki „NATO w epoce postkrymskiej”.

Mały Książę w Czytankowie

Styczniowe spotkanie Klubu Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”  poświęcone było książce, która w tym roku obchodzi 70 rocznicę pierwszego wydania w Polsce.

 

3000 razy Sienkiewicz!

Razem z zakończonym przed kilkoma dniami Rokiem autora Trylogii dobiegła też końca ogólnopolska akcja pt. „Pocztówka do Pana Sienkiewicza” zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.
Podróżuj z Małym Księciem

Przepiękne prace plastyczne namalowane na dużych formatach przez dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury można obejrzeć na wystawie „Podróże z Małym Księciem”, otwartej  10 grudnia  2016 r. w galerii „Na mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej.  

Świąteczne Czytankowo

10 grudnia 2016 r. odbyło się ostatnie w tym roku czytankowe spotkanie gorzowskiego KCR. Za sprawą książki Svena Nordqvista „Niezwykły Święty Mikołaj” weszliśmy w klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Tydzień Edukacji Globalnej 14-20 listopada 2016

Biblioteka Pedagogiczna po raz kolejny uczestniczyła w obchodach 18. już edycji Tygodnia Edukacji Globalnej ph. „Razem Dla Pokoju”. Ta coroczna inicjatywa informacyjno-edukacyjna ma na celu wyjaśnianie dzieciom, młodzieży, a także dorosłym jak funkcjonuje współczesny zglobalizowany świat.

 

Pierwsze spotkanie Klubu Gier Planszowych

24 listopada w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Klubu Gier Planszowych. W czwartkowe popołudnie Czytelnia zmieniła się w wypełnioną śmiechem, radością, oraz okrzykami zwycięzców arenę zmagań z różnorodnymi planszówkami.  Do dyspozycji uczestników było ponad 20 tytułów gier między innymi: Superfarmer, Story Cubes, Kolejka, Czarne historie, Reglamentacja, Znaj Znak, Polak Mały, Dixit, Palce w pralce, Dobble.

 

Andrzejkowe czytanie, andrzejkowe zabawy

Tuż przed wigilią św. Andrzeja licznie przybyłe czytankowe rodziny z Gorzowa i okolic chciały się dowiedzieć, która panna czy kawaler „najprzód” się wyda. Andrzejkowe zabawy rozpoczęliśmy od przeczytania wiersza „Wieczór Andrzejkowy” oraz poznania zwyczajów i obyczajów związanych z tym dniem.

 

Czytankowe spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem

8 października 2016 r. gorzowski Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo” miał okazję poznać sylwetkę słynnego noblisty Henryka Sienkiewicza, autora m.in. książki „W pustyni i w puszczy”.

Pamiętamy o Cierkońskim

- Emanował inteligencją i erudycją. Zwykłe lekcje zamieniał w płomienne wykłady – tak wspominano Zbigniewa Cierkońskiego, nauczyciela i pioniera gorzowskiego szkolnictwa na spotkaniu, które odbyło się 26 października 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej.

 

Jestem bezpieczny na drodze - turniej gry planszowej

19 października w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej WOM w Gorzowie Wlkp. odbył się turniej gry planszowej „Jestem bezpieczny na drodze”. Rozgrywkę zorganizowano we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego.

 

Słoneczna wystawa na jesień

Zabawne ceramiczne stwory, mozaiki z papieru, malarskie pejzaże i fotografie można oglądać na wystawie „Artystyczne Wakacje Barlinek 2016” w Galerii „Na Mansardzie” Biblioteki Pedagogicznej WOM. Prace wykonały dziewczęta z pracowni plastycznej i fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury.

 
 

 

Sienkiewicz na różne sposoby - prelekcja, wystawa i ogólnopolska akcja wysyłania pocztówek

Ponad 50 licealistów i studentów wysłuchało prelekcji o Henryku Sienkiewiczu, wygłoszonej 12 października 2016 roku w Bibliotece Pedagogicznej przez Cecylię Judek, polonistkę, bibliotekarkę, sekretarza naukowego  Książnicy Pomorskiej  w Szczecinie.

Przystanek czytankowo - stacja Dąbroszyn

To, że gorzowskie czytankowe rodziny uwielbiają podróżować, wiadomo nie od dziś. W dniu 17 września 2016 r. odbyła się nasza kolejna wycieczka, tym razem 18 rodzin wyruszyło w podróż pociągiem do pobliskiego Dąbroszyna. Naszemu spotkaniu towarzyszyła kamera TVP3 Gorzów Wielkopolski.

 

Finał miejskiego konkursu plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”

- Namalowałam trzy czarownice koło studni i latające bociany. Bardzo dobrze mi się malowało i chyba zostanę plastyczką – mówiła 8-letnia Zuzanna Kądziołka ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Gorzowie podczas finału miejskiego konkursu plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”.

 

Pokaz filmu "Gorzów w różowych okularach"

Ponad 60 widzów obejrzało film dokumentalny  „Gorzów w różowych okularach”  wyreżyserowany przez Dominikę Muniak. Pokaz filmu odbył się  9 czerwca 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

Biblioteka na Nocnym Szlaku Kulturalnym 2016

Biblioteka Pedagogiczna po raz trzeci  przyłączyła się do gorzowskiego Nocnego Szlaku Kulturalnego 2016. W piątkowy wieczór, 10 czerwca odwiedziło ją ponad 180 osób.

 

Czytanie na łące

Na pięknych gorzowskich łąkach, obok spokojnie płynącej Warty, odbyło się ostatnie, przedwakacyjne spotkanie „Czytankowa”. Najbardziej wytrwali klubowicze dotarli na nie  rowerami.

 

 

Dziennikarskie żniwa w bibliotece

- Mam 13 lat, od dwóch lat „pracuję” w szkolnej redakcji. I nie wyobrażam sobie życia bez dziennikarstwa – mówiła Julia Ostrowska z żarskiego „Kuriera Dwójki”, nagrodzonego w XI Konkursie na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskieg.

Kolorowy Gorzów Tomasza Żuka

Piętnaście plakatów Tomasza Żuka, przedstawiających najbardziej znane gorzowskie widoki, można oglądać w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.

 

Oswojony Internet

 

Od października 2015 r. do czerwca 2016 r. osoby z pokolenia 50+ poznawały w Bibliotece Pedagogicznej obsługę komputera i możliwości jakie niesie ze sobą Internet.

 

MAPY. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata - wystawa

Podróż, przygoda, mnóstwo informacji i ciekawostek, quizy i warsztaty, a do tego cała masa zabawy zarówno dla milusińskich jak i dla dorosłych - wszystko to dzięki fantastycznej wystawie składającej się z 16 ogromnych płócien, w formie map ściennych, wybranych z bestsellerowego atlasu pary grafików - Aleksandry i Daniela Mizielińskich ph. „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata". Wystawa gościła w naszej bibliotece od 25 kwietnia do 20 maja 2016 r.

5573 osoby czytały na przerwach

Czas wolny, zwłaszcza w szkole można wykorzystać na wiele sposobów, począwszy od błogiego nicnierobienia poprzez skakanie, jedzenie, rozmawianie, surfowanie po Internecie i przeglądanie portali społecznościowych, skończywszy na nauce i rozmowie z rówieśnikam.

Uffff, ale to była podróż

W dniu 13 maja 2016 r., wraz z piątoklasistami z SP nr 17 z Gorzowa, przejechaliśmy (na rowerze) w ciągu dwóch godzin 3166 kilometrów, odkrywając wspólnie nasz kraj – Polskę nieznaną. 

 

Inspirujący tydzień w bibliotece

Wystawy niezwykłych map, warsztaty plastyczne, spotkanie z podróżnikiem, rodzinne czytanie bajek na łące oraz akcje rozdawania książek w parku i tramwajach znalazły się w programie „Tygodnia Bibliotek 2016” w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej.

 

Zaczytani na Kwadracie i w tramwajach

Blisko sto książek pojawiało się w środę, 11 maja na ławkach na gorzowskim Kwadracie. Każdy przechodzień mógł sobie wybrać jedną, a nawet kilka i za darmo wziąć do domu. A wszystko w ramach akcji bookcrossingowej, zorganizowanej przez gorzowska Bibliotekę Pedagogiczną z okazji Tygodnia Bibliotek.

 

 

Czytankowo w Gliniku

23 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a dzień wcześniej Międzynarodowy Dzień Ziemi. Czytankowo połączyło te piękne święta i wyruszyło w podróż. Wybraliśmy się nad jezioro Glinik, znajdujące się niedaleko Gorzowa Wlkp.

 

Żonkile przypomniały o bohaterach

- Film był poruszający. Szczególnie smutne były sceny, gdy powstańcy zbiorowo popełniali samobójstwa, aby nie trafić w ręce oprawców – mówiła 17-letnia Ada Kicińska, która 19 kwietnia wraz z innymi uczniami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących wzięła udział w pokazie filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej.

Dziewczyny z Wielkiej Ligi Czytelników

- Uwielbiam czytać, w zwykłe dni czytam wieczorem , a w wakacje i ferie rano. A moją ukochaną książką jest „Magiczne drzewo” – mówiła Hania Karalus, uczennica czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Goszczanowie, która wzięła udział w lubuskim półfinale ogólnopolskiego projektu „Wielka Liga Czytelników”.