szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« październik 2019 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Meksykańska fiesta w bibliotecznym stylu

W pierwszą sobotę października w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Santocku odbyła się fiesta w meksykańskim stylu. Było to podsumowanie projektu „Kolorowy świat według Fridy Kahlo”,  realizowanego przez cały wrzesień z dziećmi z santockiej świetlicy wiejskiej. Jego organizatorami byli: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. i Koło Gospodyń Wiejskich w Santocku. 

Zaproponuj zakup książki

Drodzy Czytelnicy zachęcamy Was do korzystania z nowego formularza „Zaproponuj zakup książki”.

Dzięki Waszym podpowiedziom będziemy mogli łatwiej dostosować swoją ofertę do aktualnych potrzeb i oczekiwań. Wszystkie propozycje zostaną wzięte pod uwagę i będą sukcesywnie realizowane w ramach naszych możliwości. Prosimy o składanie propozycji za pomocą poniższego formularza. Formularz dostępny jest także w zakładce na lewym panelu strony oraz na stronie startowej biblioteki.

                  ZAPROPONUJ ZAKUP KSIĄŻKI

Start programu „Czytanie na drugie śniadanie 2019”

14 października br. ruszyła realizacja lubuskiego programu czytelniczego „Czytanie na drugie śniadanie”. Do zaproponowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.  działania zgłosiło się 70 placówek przedszkolnych, żłobków oraz szkół podstawowych przy których znajdują się klasy zerowe. Program obejmie zasięgiem imponującą ilość 238 grup!

Biblioteka informuje

Informujemy, że w dniu 11 października 2019 r. (piątek)
Biblioteka Pedagogiczna będzie czynna do godziny 11.00.

Za utrudnienie przepraszamy.

Marian Łysakowski – podróżnik i kolekcjoner

Zapraszamy do poznania sylwetki Mariana Łysakowskiego, pedagoga i  podróżnika, który chętnie podzieli się swoimi pasjami podczas spotkań w szkołach i bibliotekach.

 

VI Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza 22 października br. o godz. 11.00, nauczycieli bibliotekarzy szkół wszystkich szczebli na VI Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego.

 

Galeria Lubuskich Pedagogów – Anna Makowska-Cieleń

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp. zaprasza na XII spotkanie z cyklu Galeria Lubuskich Pedagogów  poświęcone pamięci nauczycielki, wybitnej gorzowskiej regionalistki Anny Makowskiej-Cieleń. Spotkanie odbędzie się 23 października o godz. 15.30 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej (parter), ul. Łokietka 20a.

 

Konkurs „Fantastyczny świat w literaturze”

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Fantastyczny świat w literaturze”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z Gorzowa Wlkp., którzy chcą wykonać prace o tematyce związanej z wątkami fantastycznymi zawartymi w utworach literackich.

 

Konferencja o kamishibai

„Nowe Forum  Kamishibai  - Nauka, zabawa, bliskość” to tytuł konferencji, która odbędzie się 26  października 2019 w Sulęcinie.  Mogą w niej wziąć udział nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze bibliotek publicznych oraz wszyscy inni sympatycy japońskiego  teatru ilustracji.  

 

Klub Miłośników Gier Planszowych

Biblioteka Pedagogiczna serdecznie zaprasza wszystkich pasjonatów gier „bez prądu”, tych małych i tych dużych, a także osoby, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z planszówkami na cykliczne spotkania Klubu Miłośników Gier Planszowych. Do Waszej dyspozycji mamy różne rodzaje „planszówek” począwszy od tych na spostrzegawczość i refleks, po strategiczne oraz kooperacyjne.

Data wydarzenia: 26 września (czwartek) 2019, godz. 16.30.

Zapraszamy wszystkie chętne osoby.

Szkolenie z UKD w Bibliotece Pedagogicznej WOM

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza nauczycieli-bibliotekarzy na warsztaty „Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna w opracowaniu rzeczowym zbiorów bibliotecznych”. Szkolenie poprowadzą specjaliści z Zespołu ds. UKD Biblioteki Narodowej. Termin realizacji szkolenia przewidziany po skompletowaniu grupy (październik/listopad).
Obowiązuje rejestracja na stronie WOM-u » Oferta szkoleń

 

„Noc Bibliotek - Znajdźmy wspólny język” w Bibliotece Pedagogicznej

Zapraszamy na wielkie, biblioteczne wydarzenie pt. „Noc Bibliotek” organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język” i odbędzie się w naszej placówce 4 października br.

 

Finał IV Miejskiego Konkursu Plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”

W środę (25 września) o godz. 14.00 w Galerii „Na Mansardzie” mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej WOM (przy ul. Łokietka 20a) odbędzie się uroczysty finał IV Miejskiego Konkursu Plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”.

 

Program „CZYTANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE 2019”

Już po raz drugi Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego ma przyjemność zaprosić przedszkola, żłobki oraz dzieci z klas "0" Szkoły Podstawowej do udziału w rocznym programie czytelniczym „Czytanie na drugie śniadanie”. Tegoroczna edycja  po raz pierwszy skierowana jest do ww. placówek z całego województwa lubuskiego.

 

V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”

Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to ponad 100 tysięcy przeczytanych książek i przeszło 50 tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami.

 

Biuletyn Nauczycieli Bibliotekarzy – nowy numer online

Zapraszamy do lektury nowego numeru „ Biuletynu Nauczycieli Bibliotekarzy”  2019/8, który został poświęcony obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości.

Bieżący numer oraz egzemplarze archiwalne można pobrać na stronie: https://bnb.oeiizk.waw.pl/biezacy.html

 

Pożegnanie wystawy

W sobotę 14 września 2019 roku o godz.12.00  w galerii „Na Mansardzie” mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej WOM odbędzie się uroczyste zamknięcie letniej wystawy rysunku i malarstwa wychowanków Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie.

Biblioteka na Nocnym Szlaku

 

Wszystkich przemierzających gorzowski Nocny Szlak Kulturalny 2019 zapraszamy w sobotę 29 czerwca w gościnne progi Biblioteki Pedagogicznej WOM, mieszczącej się  przy ul. Łokietka 20 a. Na nocnych wędrowców czekają wystawy, projekcje filmów i zabawne monidła, przy których można sobie zrobić zdjęcia.  Drzwi biblioteki będą otwarte od godziny 19.00  do 24.00. 

Biblioteka Pedagogiczna informuje o zmianie godzin pracy

 

 

GODZINY   PRACY   BIBLIOTEKI  PEDAGOGICZNEJ

W   OKRESIE   WAKACYJNYM

 

  

                           21.06 - 12.07 (poniedziałek-piątek) –  9.00 - 15.00

                          15.07 - 16.08 – przerwa urlopowa

                            19.08 - 30.08 (poniedziałek-piątek) –  9.00 - 15.00

                          soboty – nieczynne

                            Za utrudnienia przepraszamy.

 

Finał konkursu gazetek szkolnych

- Pisanie to mądra zabawa – mówiła Ania Wardak z „Kuriera Dwójki” podczas finału XIV Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego, który odbył się 11 czerwca 2019 r.  w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp. 

 

DoMowy. Rodzinne historie o słowach

DoMowy - rodzinne historie o słowach to program warsztatów słowotwórczych dla bibliotek szkolnych i publicznych oraz domów kultury i innych miejsc pracujących z dziećmi. 

 

Rekordowy finał IV Przerwy na czytanie - podziękowania dla koordynatorów i dyplomy dla placówek

V Przerwa na czytanie - ogólnopolska akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie była wydarzeniem wyjątkowym. Pierwszy raz w objęła swoim zasięgiem całą Polskę oraz 10 innych państw.

 

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z północnej części woj. lubuskiego na konferencję metodyczną pt. „Film w edukacji czytelniczej i medialnej”, która odbędzie się 28 sierpnia 2019 r.  w godz. 10.00 – 13.00,  w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta, ul. Sikorskiego 107, sala 110, I piętro.

 

Obowiązuje elektroniczna rejestracja dostępna na stronie WOM-u:[ L I N K ]


 

Zaproszenie na ostatnie w roku szkolnym 2018/2019 spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych

Zapraszamy uczestników sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2018/2019  na spotkanie online, które odbędzie 12 czerwca na platformie Moodle dostępnej na stronie WOM-u.

Ankieta dla uczestników Klubów Czytających Rodzin

Drodzy czytelnicy!

Jeśli uczestniczyliście/uczestniczycie w spotkaniach gorzowskich Klubów Czytających Rodzin proszę o wypełnienie anonimowej ankiety. Ma ona na celu zdiagnozowanie wpływu gorzowskich Klubów Czytających Rodzin działających w ramach programu RodzinneCzytanie.pl Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, na kształtowanie kultury czytelniczej.


Bardzo dziękuję za poświęcony czas.

Anna Giniewska
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

Ankieta:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeCP2bD2Mp-kQjrrPHRK-BpK2zHFB3yFzm1gLf_IkyVePrJfA/viewform?fbclid=IwAR0ddiwmnhx8pKCHNhdgipMQVpw6vVIM_63Cxyad3ORAPJ24lwgtttU72pU

Dziennikarskie żniwa w bibliotece

26 szkolnych redakcji wzięło udział w XIV Konkursie na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego, zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.

Gwarna Biblioteka? To możliwe

Pracujesz w bibliotece, uczysz języka polskiego, chcesz rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o czytaniu, zachęcać do sięgania po książki? Poznaj więc ideę Gwarnej Biblioteki i inspiruj do aktywnego czytelnictwa!

Marian Łysakowski – podróżnik i kolekcjoner

Zapraszamy do poznania sylwetki Mariana Łysakowskiego, pedagoga, podróżnika i kolekcjonera, który chętnie podzieli się swoimi pasjami podczas spotkań w szkołach i bibliotekach.

 

Seminarium „Jak czytają Polacy: motywacje, nawyki, wybory”.

Zapraszamy do udziału w seminarium dla bibliotekarzy i nauczycieli  „Jak czytają Polacy: motywacje, nawyki, wybory”, które odbędzie się w gmachu głównym WiMBP w Gorzowie Wlkp., 6 czerwca (9.45 – 15.00) w sali 110.

Biblioteka wybacza dłużnikom

Zawsze w maju w bibliotekach można bezpłatnie zwracać książki, których nie oddaliśmy w terminie.  Dzięki temu do bibliotek powracają książki przetrzymywane miesiącami czy latami.  

 

Reuse w edukacji. Seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy

Zapraszamy 30 maja do Warszawy na praktyczne seminarium o tym jak korzystać z materiałów archiwalnych, dziedzictwa, kultury w edukacji szkolnej. W pierwszej części zaplanowano krótkie prezentacje, a w części drugiej warsztaty Pełny program i formularz zapisów dostępne na stronie Filmoteki Narodowej.

 

Źródło: Filmoteka Narodowa

Festiwal literatury dziecięcej Rabka Festival, 10-13 lipca 2019

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Temat przewodni tegorocznego festiwalu brzmi: „Od gór do morza…”. W centrum zainteresowania będą książki, które opowiadają o otaczającej nas przyrodzie i o tym, jak ją umiejętnie poznawać i chronić.

 

Zbiórka książek

W imieniu gorzowskiego Klubu Czytających Rodzin "Czytaj w Chuście" zapraszamy do wzięcia udziału w inicjatywie Zaczytani. Polega ona na zbiórce książek dla m.in. Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. oraz Ośrodka Wczesnej Interewencji.

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej

Tegoroczne hasło XVI Tygodnia  Bibliotek  #biblioteka   łączy tradycję i nowoczesność. W programie  obchodów każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ obfituje on w spotkania, wydarzenia i imprezy. Na uczestników czekają m.in. wystawy prac Wiktorii Rusewicz i uczniów Liceum Plastycznego, zajęcia komputerowe, projekcja filmu „Gorzów w różowych okularach” cz. III . Będzie też można za darmo otrzymać książkę w parku.

 

Gazetki po raz czternasty ! Konkurs na Najlepszą Gazetkę Szkolną województwa lubuskiego

Do 17 maja 2019 roku można przesyłać zgłoszenia na czternastą edycję Konkursu na Najlepszą Gazetkę Szkolną województwa lubuskiego. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas I-IV, V-VIII i gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i innych placówek edukacyjnych.

Wernisaż „ Na Mansardzie”

W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w gorzowskiej galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Łokietka 20 a, zostanie otwarta w środę, 8 maja  o godz.17.30  wystawa prac Wiktorii Rusewicz. 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

Godziny Pracy Biblioteki Pedagogicznej w dniach:

1, 2, 3 maja nieczynna

4, 11, 18, 25 maja (soboty) – nieczynna


Za utrudnienia przepraszamy.

 

Mistrzowie czytania z gorzowskiej „piętnastki”

Znakomicie poradzili sobie uczniowie gorzowskiej „piętnastki” w dogrywce wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu  „Wielka Liga Czytelników”. I to właśnie oni będą reprezentować nasze województwo podczas finału w Katowicach.

 

Wiosenny wernisaż

W sobotę, 6 kwietnia o godz. 12.00 w galerii „Na Mansardzie” przy ul. Łokietka 20a zostanie otwarta pokonkursowa wystawa „Wiosenne tradycje”. Organizatorem miejskiego konkursu plastycznego był Młodzieżowy Dom Kultury. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 60 prac. Podczas sobotniego wernisażu laureaci konkursu otrzymają nagrody.

 

ANKIETA DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z województwa lubuskiego do wypełnienia ankiety, która pomoże nam ustalić potrzeby edukacyjne bibliotekarzy i przygotować ofertę  na rok szkolny 2019/2020.

      Ankieta będzie aktywna do 30  kwietnia 2019 r.

                                             Prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety,
                                         której adres znajduje się poniżej.

                              A N K I E T A

 

Wernisaż na niebiesko

W środę, 3 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00  w  Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego zostanie otwarta wystawa „My wśród was”, zorganizowana z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu.

 

Zaproszenie na warsztaty "Aplikacje internetowe jako atrakcyjne narzędzie pracy nauczyciela" (III edycja).

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego zaprasza bibliotekarzy, wychowawców świetlic oraz innych nauczycieli zainteresowanych tematyką warsztatów na szkolenie: Aplikacje internetowe jako atrakcyjne narzędzie pracy nauczyciela (III edycja).

Spotkanie Klubu Gier Planszowych – wiosenne rozdanie

Wraz z wiosną w Klubie Gier Planszowych w Bibliotece Pedagogicznej WOM dzięki uprzejmości Wydawnictwa Lucrum Games zagościła nowa gra karciana "Red7". Jej pojawienie się zwiastuje również inaugurację wystawy bibliotecznej Matematyka jest wszędzie zorganizowanej w ramach obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki.

 

Stan czytelnictwa w Polsce 2018

Główne wskaźniki czytelnictwa pozostają bez zmian – podaje Biblioteka Narodowa. W poniedziałek, 25 marca 2019 r.  opublikowano wstępne wyniki stanu czytelnictwa w Polsce. W 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37% Polaków.

 

 

CEON – otwarta nauka

Warto skorzystać z repozytorium Centrum Otwartej Nauki, w którym udostępniane są różnego rodzaju materiały naukowe, takie jak artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie. W repozytorium zostało umieszczonych ok. 10 tys. publikacji polskich naukowców.
Dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Strona główna repozytorium: https://depot.ceon.pl/

 

Warsztaty dla uczniów klas 6 pt. "Wodne wyzwanie 2019"

Bez niej nie przeżyjemy nawet trzech dni. Pokrywa prawie trzy czwarte powierzchni Ziemi, jednak tylko nieliczni mają do niej dostęp. O czym mowa? W Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca 2019 r., chcemy przypomnieć o potrzebie jej szanowania.

 

Matematyka w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego zaprasza na wystawę dawnych i najnowszych książek o tematyce matematycznej dla dzieci i młodzieży,  zorganizowaną w ramach obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki. Prezentację wzbogaciły eksponaty stworzone przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 20 w Gorzowie Wlkp. oraz szkolne przybory matematyczne udostępnione przez Szkołę Podstawową nr 17 w Gorzowie Wlkp. Wystawę można oglądać od 26 marca do 30 kwietnia 2019 roku w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Projekcja filmu „Gorzów w różowych okularach - wideoportrety”

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza na pokaz filmu pt. „Gorzów w różowych okularach - wideoportrety” cz. III w reż. Dominiki Muniak-Szadej, który odbędzie się 28 marca 2019 r. o godz. 11.30 (czwartek) w Czytelni Biblioteki, ul. Łokietka 20 a.

 

Trwają zapisy uczestników na III edycję konferencji “Filmowe Psycho-Tropy”

Serdecznie zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Filmowe Psycho-tropy" organizowanej przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet SWPS. Konferencja odbędzie się 4-5 kwietnia 2019 w Katowicach, tym razem pod hasłem "Społeczna rola filmu". Jest to największa w Polsce konferencja integrująca środowisko osób wykorzystujących film w działaniach edukacyjnych, profilaktyce i rozwoju.

Publikuj w czasopiśmie „Bibliotekarz Gorzowski”