szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« lipiec 2020 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Biblioteka Pedagogiczna informuje o zmianie godzin pracy

 

GODZINY  PRACY  BIBLIOTEKI  PEDAGOGICZNEJ
W  OKRESIE  WAKACYJNYM

2 - 10  lipca br. (poniedziałek-piątek) –  9.00 - 15.00

13 lipca - 16 sierpnia br. – przerwa urlopowa

                              17 – 31 sierpnia br. (poniedziałek-piątek) – 9.00 - 15.00

                           Za utrudnienia przepraszamy.

Czytanie na drugie śniadanie – podsumowanie

Już po raz drugi Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim  zaprosiła żłobki, przedszkola i uczniów klas 0 Szkół Podstawowych do rocznego programu czytelniczego ph. „Czytanie na drugie śniadanie”.  W tym roku program zwiększył swój zasięg i objął całe województwo lubuskie. 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

 

Informujemy, że w dniach 29-30 czerwca  1-4 lipca 2020 r.
Biblioteka Pedagogiczna będzie nieczynna.

Za utrudnienie przepraszamy.

V Ogólnopolski konkurs „Wielka Liga Czytelników” 2019/2020

Z początkiem czerwca zakończył się ostatni etap V Ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników”. W zmaganiach czytelniczych brali udział uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu gorzowskiego. Biblioteka Pedagogiczna WOM, pełniąca funkcję  koordynatora powiatowego,  serdecznie gratuluje wszystkim uczestnikom świetnego przygotowania oraz znakomitej pamięci!

Biblioteka Pedagogiczna informuje

 

Informujemy, że w dniu 19 czerwca 2020 r. (piątek)
Biblioteka Pedagogiczna będzie nieczynna.

Za utrudnienie przepraszamy

Biblioteka Pedagogiczna informuje

 

Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek)
Biblioteka Pedagogiczna będzie czynna do godz. 15.00.

Za utrudnienie przepraszamy

Biblioteka pełna strachu

11 krwawych  opowieści nadesłano na pierwszy konkurs literacki „Horror w bibliotece”, zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka  Metodycznego z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek.

Aktualne problemy prawne nauczycieli i dyrektorów szkół. Ogólnopolskie szkolenie prawne

Biblioteka w Szkole uruchamia nową funkcję dla użytkowników portalu Biblioteka.pl. Zapraszamy do udziału w I ogólnopolskim szkoleniu z prawa oświatowego. Przed nim można zadać pytanie prawnikowi. Szkolenie odbędzie się online, jest bezpłatne dla osób mających dostęp do portalu Biblioteka.pl. Liczba uczestników jest ograniczona do 1000 osób i wymaga wcześniejszego zapisania się. Odbędzie się 9 czerwca, w samo południe.

Dziewczyny i horrory

11 krwawych opowieści nadesłano na pierwszy konkurs  literacki „Horror w bibliotece”, zorganizowany przez naszą Bibliotekę Pedagogiczną z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Wszystkie konkursowe teksty napisały dziewczyny  (w różnym wieku), co może świadczyć o szczególnej talencie pań do tworzenia emocjonujących historii. W piątek, 5 czerwca, poinformujemy, które z opowieści otrzymają nagrody. 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

Uwaga Czytelnicy!

Informujemy, że w okresie od 1 do 18 czerwca 2020 roku Wypożyczalna Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego będzie czynna:

 

 

 

  • poniedziałek – 10.00 – 18.00
  • wtorek – 10.00 – 18.00
  • środa – 10.00 – 15.00
  • czwartek – 10.00 – 18.00
  • piątek – 10.00 – 18.00
  • sobota – nieczynne

 

Zapraszamy!

Spotkanie sieci dla bibliotekarzy szkolnych na Skype

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza bibliotekarzy szkolnych na spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy, które odbędzie się  4 czerwca br. o godz. 17.00 na Skype.

Powraca akcja „Biblioteka na to czeka”. Bezpłatna wysyłka książek IPN do bibliotek!

Instytut Pamięci Narodowej, realizując ustawową misję edukacyjną, wznawia projekt „Biblioteka na to czeka”, popularyzujący czytelnictwo i wspierający rozwój bibliotek szkolnych, akademickich i publicznych w Polsce. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski poprzez udostępnienie czytelnikom bibliotek dorobku wydawniczego IPN. Każda biblioteka może bezpłatnie zamówić wybrany przez siebie pakiet do 30 publikacji.

Zielona Biblioteka

 

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie zaprasza społeczność lokalną Gorzowa Wielkopolskiego i okolic do współtworzenia punktu wymiany roślin „Zielona Biblioteka”.

Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek szkolnych w trakcie epidemii

W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w kraju stopniowo uruchamiana jest praca szkół i innych placówek organizujących zajęcia. Wiąże się to z koniecznością stosowania nowych wytycznych zapewniających bezpieczeństwo dzieciom, młodzieży oraz pracownikom, w tym nauczycieli bibliotekarzy. Uczniom, którzy będą korzystać ze szkół w określonym zakresie, zapewniona ma zostać możliwość korzystania z biblioteki szkolnej. Wznowienie działalności już od 25 maja 2020 r.

RECENZJE – przeczytaj lub napisz

 

Zapraszamy do naszego nowego cyklu w ramach "Biblioteki w domu" jakim będą RECENZJE bibliotekarzy naszej biblioteki. Na początek ruszamy z książkami dla dzieci i młodzieży.

 

Smaczna biblioteka ONLINE - podsumowanie Tygodnia Bibliotek

Niespotykane potrawy i smaki, podróże i filmy, zagadki i konkursy bez wychodzenia z domu, w tak nietypowy sposób Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim  przygotowała wyjątkowe Menu i rozpoczęła XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Odbył się on pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”  i trwał od 8 do 15 maja 2020 r., w tym roku z powodu panującej pandemii koronawirusa bez obecności czytelników i użytkowników. 

Biblioteka Pedagogiczna WOM otwarta dla użytkowników od 25 maja br.

UWAGA!

Szanowni Użytkownicy,

Od 25 maja 2020 r. Biblioteka Pedagogiczna WOM jest otwarta dla użytkowników. Jednak w związku z zagrożeniem epidemicznym COVID-19 nastąpiły zmiany w jej funkcjonowaniu. Prosimy o zapoznanie się z instrukcją.

 

 

Nowe tematy w ofercie szkoleń online SBP dla bibliotekarzy

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń online dla bibliotekarzy i ludzi kultury przygotowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, która w ostatnim czasie została poszerzona o nowe zagadnienia.

Znamy wyniki konkursu regrantingowego prowadzonego przez RCAK w Zielonej Górze

Miło nam poinformować, że projekt Chodźmy do lasu” złożony przez Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe” w Kłodawie , którego partnerem jest Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu regrantingowego  „Lubuski P.A.K.I.E.T.”, który organizowany jest w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021

„Gwarna Biblioteka” w praktyce – e-warsztaty storytellingu czytelniczego

Celem szkolenia realizowanego w postaci kursu e-learningowego jest profesjonalne doskonalenie umiejętności aktywnej pracy bibliotecznej w oparciu o metodykę storytellingu edukacyjnego. Treści kursu odnoszą się do monografii „Gwarna Biblioteka – zajęcia czytelnicze wspomagane storytellingiem” autorstwa Mariusza Malinowskiego, który jest również jego realizatorem i prowadzącym.

„Digitalizacja na życzenie” - nowa usługa Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa zachęca wszystkich zainteresowanych do zgłaszania sugestii digitalizacji potrzebnych im materiałów – zarówno do codziennej pracy, nauki, jak i do celów hobbystycznych. BN wykonuje usługę nieodpłatnie.

Finisz programu czytelniczego „Czytanie na drugie śniadanie”

Dobiega końca roczny program czytelniczy „Czytanie na drugie śniadanie” realizowany w roku szkolnym 2019/2020. Tegoroczna edycja była skierowana do placówek z terenu całego województwa lubuskiego: przedszkoli, żłobków oraz dzieci klas 0 znajdujących się w Szkołach Podstawowych.

Wskazówki dla nauczycieli bibliotekarzy zatrudnionych w bibliotekach szkolnych w zakresie przyjmowania książek

Wytyczne dla bibliotekarzy szkolnych dotyczą traktowania wypożyczonych zbiorów i podręczników szkolnych w czasie i po odwołaniu stanu epidemii.

Horror w bibliotece z okazji Tygodnia Bibliotek

 

Zapraszamy Was do zabawy literackiej. Nasza koleżanka z biblioteki, Hanna Ciepiela, napisała początek opowiadania. Co będzie dalej? Jak zakończy się ta historia? Zależy to tylko i wyłącznie od Waszej wyobraźni.
Usiądźcie więc wygodnie przed laptopem, napiszcie co było dalej …

Z książką w czasach zarazy z okazji Tygodnia Bibliotek

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „Z książką w czasach zarazy”. Zrób zdjęcie inspirowane czytaniem w czasie pandemii i opublikuj je na naszym Facebooku w komentarzu pod postem konkursowym. Nagrodę książkową otrzyma autor zdjęcia z największą ilością polubień.

Aplikacje LearningApps z okazji Tygodnia Bibliotek

 

W ramach przystawek z okazji Tygodnia Bibliotek proponujemy aktywne zadania w aplikacji LearningApps dla osób od 6 do 101 lat. Korzystajcie z nich do woli, udostępniajcie swoim dzieciom, uczniom i wszystkim innym zainteresowanym.

Kamishibai "Po drugiej stronie gór" z okazji Tygodnia Bibliotek

Tydzień Bibliotek 2020 rozpoczynamy fantastyczną aktywnością dla dzieci i młodzieży. W naszym menu to pozycja proponowana na obiad. Zachęcamy w niej młodych odbiorców kultury do kontaktu ze słowem, obrazem...i żywym człowiekiem. Nasza koleżanka nauczyciel bibliotekarz Maja Wilczewska słowami teatru Kamishibai porusza niezmiernie ważne tematy - dostępu do wody i poznania innej kultury.

Smaczki biblioteki z okazji Tygodnia Bibliotek

 

Na deser z okazji Tygodnia Bibliotek  proponujemy Wam smaczki biblioteki. Poznaj szkołę naszych dziadków i niezwykłych gorzowskich nauczycieli.

Aktualizacja Regulaminu V Edycji „Wielkiej Ligi Czytelników”

Aktualizacja Regulaminu V Edycji „Wielkiej Ligi Czytelników”

Wielka uczta w Bibliotece Pedagogicznej

Od 8 do 15 maja w całej Polsce odbywa się Tydzień Bibliotek. Zgodnie z tegorocznym hasłem "Zasmakuj w bibliotece" wszystkie placówki przygotowują bogate menu dla Czytelników. Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie zadbała nie tylko o wykwintne dania główne, ale i też o ciekawe przystawki.

 

Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek szkolnych w okresie trwającej epidemii

W dniu 6 maja br., dr Agata Arkabus, przewodnicząca Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich otrzymała odpowiedź z MEN dotyczące wytycznych dla funkcjonowania bibliotek szkolnych w okresie trwającej epidemii. Czytamy w nim, że pracownicy bibliotek szkolnych powinni stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

 

Czwarty bibliotekarz w Polsce!

Anna Giniewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie, zdobyła czwarte miejsce w Konkursie "Bibliotekarz Roku 2019", zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wcześniej nasza koleżanka w wojewódzkim finale konkursu otrzymała tytuł Lubuskiego Bibliotekarza Roku.

 

ANKIETA DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY 2020

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza nauczycieli bibliotekarzy z województwa lubuskiego do wypełnienia ankiety, która pomoże nam ustalić potrzeby edukacyjne bibliotekarzy i przygotować ofertę  na rok szkolny 2020/2021.

Ankieta będzie aktywna do 22 maja 2020 r.

                                     Prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety,
                                 której adres znajduje się poniżej.

                                
A N K I E T A

Stopniowe otwieranie bibliotek i instytucji kultury

Po weekendzie majowym biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem.

UWAGA! BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA BĘDZIE NIECZYNNA DO 24 maja

Uwaga!

W związku z pojawiającymi się licznymi zapytaniami o termin otwarcia naszej placówki informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna działa w strukturach Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. WOM jest placówką oświatową i zgodnie z wprowadzonymi dla nich obostrzeniami państwowymi termin otwarcia przewidywany jest nie wcześniej niż po 24 maja br.

Jednocześnie przypominamy, że istnieje możliwość uzyskania - drogą telefoniczną lub mailową - informacji bibliograficznych, skanów lub fotografii wskazanych artykułów z czasopism i fragmentów z książek.

 

Prośba do czytelników - Sulęcin

W związku z likwidacją Filii Biblioteki Pedagogicznej w Sulęcinie, prosimy czytelników o zwrot wypożyczonych książek do dnia 28 maja 2020 r. Wypożyczone książki można zwracać od poniedziałku do czwartku  od godz. 900 do 1400 w siedzibie biblioteki.

Kulinarna mapa literackiego świata

Zapraszamy naszych czytelników, obserwatorów biblioteki i wszystkich zainteresowanych z najdalszych zakątków świata do wspólnej zabawy.

Tworzymy wirtualną kulinarną mapę literackiego świata. Znajdą się na niej miejsca, w których bohaterowie różnych książek jedzą lub przyrządzają swoje ulubione potrawy.

Bardzo liczymy na waszą pomoc, razem możemy stworzyć mozaikę ulubionych książek.

Spotkanie sieci dla bibliotekarzy szkolnych na Skype

Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza bibliotekarzy szkolnych na spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy,  które odbędzie się  28  kwietnia o godz. 12.00 na Skype.

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki.
Cyceron

 


23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto wszystkich miłośników książek ustanowione w 1995 roku.

W tym szczególnym dniu życzymy Wam nie tylko wirtualnych, ale przede wszystkim realnych  podróży z książką oraz niezwykłych inspiracji czytelniczych!  

 

Zestawienia bibliograficzne - nowości
</