szukanie zaawansowane
  strona główna
strona główna
mapa serwisu
mapa serwisu
napisz do nas
napisz do nas
 
www.lubuskie.pl
Strona
główna
O nas Doradztwo
metodyczne
Oferta szkoleń Studia podyplomowe Wspomaganie szkół Sieci współpracy Realizacja
szkoleń
Informacja pedagogiczna Biblioteka
Pedagogiczna
BIP Kontakt
(i)

Jeżeli chcesz
otrzymywać informacje
o nowych szkoleniach
w ofercie naszego Ośrodka
podaj swój adres e-mail.

Kalendarium wydarzeń

« kwiecień 2020 »
NdzPnWtŚrCzwPtSo
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2020

W tym roku 2 kwietnia z okazji Światowego Dnia  Świadomości Autyzmu zamiast zaproszenia do Biblioteki na coroczną wystawę plastyczną pt. "MY WŚRÓD WAS" , przygotowaną przez podopiecznych gorzowskiego Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem, Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy oraz  Szkoły Podstawowej SOWA -  zapraszamy na wirtualne wspomnienia z ostatnich lat.  

 

 

Zestawienia bibliograficzne - nowości

 

Nowa porcja zestawień bibliograficznych na naszej stronie: zestawienia bibliograficzne. Zapraszamy!

 

 

Nowości:

TIK w edukacji

Dzieciocentryzm „Mali tyrani"

Leśne przedszkole/leśna szkoła

Sekrety Gorzowa

Krynicki Ryszard

Tyrmand Leopold

Samobójstwa dzieci i młodzieży

 

Bajki biblioterapeutyczne do pobrania

Biblioteka Pedagogiczna ze Skawiny przygotowała dla najmłodszych bajki terapeutyczne. To teksty o tym, jak rozmawiać z dziećmi, o tym, co się dzieje, jak zająć ich uwagę i wypełnić czas spędzony w domu, jak wytłumaczyć dzieciom, co to jest kwarantanna i dlaczego musimy jej przestrzegać, jak zainteresować np. czytaniem książek.
Wszystkie teksty można pobrać ze strony Centrum Literatury Terapeutycznej  

 

Źródło: https://www.bibpedskawina.pl/

Książki online … i nie tylko

Biblioteka Pałacu Młodzieży w Katowicach przygotowała bazę odsyłaczy do bezpłatnych zasobów – ebooków, audiobooków, czasopism, filmów, audycji i podcastów – słowem wszystkiego, co wypełni czas oczekiwania na powrót do normalności.

Bezpłatne zasoby na stronie: Pałac Młodzieży w Katowicach

 

Źródło: Pałac Młodzieży w Katowicach

 

Nowe Archiwum Cyfrowe SBP

Pod adresem: http:///www.ac.sbp.pl działa nowa strona Archiwum Cyfrowego SBP.

Projekt jest oparty na responsywnym szablonie graficznym (czyli dopasowuje się do wielkości ekranu) i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W archiwum dostępnych jest:

  • 277 książek wydanych przez Wydawnictwo SBP do roku 2015, zarówno w seriach tematycznych, jak i poza nimi, przy czym najwięcej (132 pozycje) w serii Nauka-Dydaktyka-Praktyka,
  • 1717 zeszytów czasopism SBP, z tego: Poradnik Bibliotekarza – 678 zeszytów z lat 1949-2018, Bibliotekarz – 674 zeszyty (1945-2018), Przegląd Biblioteczny – 272 zeszyty (1908, 1909, 1927-2018), Zagadnienia Informacji Naukowej – 93 zeszyty (1972-2019)

 

Zestawienia bibliograficzne – nowości

Zapraszamy Czytelników do korzystania z zestawień bibliograficznych dostępnych na naszej stronie w zakładce: zestawienia bibliograficzne.

Zestawienia mogą być przydatne uczniom, studentom, nauczycielom przy pisaniu prac oraz wszystkim osobom, które interesuje konkretny temat i poszukują książek, czasopism, dokumentów elektronicznych.

Nowości:

Nauczanie na odległość - nauczanie zdalne

Edukacja włączająca

Egzamin ósmoklasisty

Gry planszowe w edukacji

Legendarni gorzowscy artyści

Motywowanie  nauczycieli 

Nauczanie dwujęzyczne

Dziennikarstwo szkolne

Ocenianie kształtujące

Zdrowie psychiczne dzieci w wieku wczesnoszkolnym

 

Bibliotekarzu włącz się w kształcenie na odległość

Od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. wprowadzono nauczanie na odległość. To okres w którym nauczyciele prowadzą zajęcia zdalnie (z domu lub wyjątkowo ze szkoły). Bibliotekarze też mogą realizować zadania z wykorzystaniem metod i form kształcenia na odległość, chociażby z wykorzystaniem dziennika elektronicznego lub zwykłej poczty elektronicznej. Kto nie będzie tego robił, otrzyma wynagrodzenie okrojone do wynagrodzenia zasadniczego.

 

UWAGA! BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA BĘDZIE NIECZYNNA DO 10 KWIETNIA BR.

UWAGA!

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA BĘDZIE NIECZYNNA DO 10 KWIETNIA BR.

W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej w sprawie przedłużenia okresu ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim będzie nieczynna dla Czytelników do dnia 10 kwietnia br. (włącznie). Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i facebooka.

Wszelkie pytania prosimy kierować:

telefonicznie

95/721-61-35; 509 517 206 (Wypożyczalnia)

95/721-61-40; 509 517 036 (Kierownik)

mailowo

bp.wypozyczalnia@womgorz.edu.pl

bp@womgorz.edu.pl

#czytajnazdrowie - nowy cykl Instytutu Książki

#czytajnazdrowie – ciekawa propozycja Rynku Książki dla bibliotekarzy i nauczycieli języka polskiego - zapraszamy do zainteresowania się akcją.

Szczegółowe informacje na stronie: https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/czytajnazdrowie/

 

 

RAZEM DLA ZDALNEJ EDUKACJI Komunikat Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki

Wydawcy zrzeszeni w SWE PIK zdecydowali się podjąć nadzwyczajne środki i w krótkim czasie przygotować i udostępnić jak najwięcej materiałów i narzędzi dydaktycznych ułatwiających prowadzenie zajęć w formule nauki zdalnej.

Szkolenia e-learningowe dla nauczycieli bibliotekarzy

Drodzy bibliotekarze, w tym szczególnym  czasie zachęcamy do skorzystania z nieodpłatnych szkoleń e-learningowych. 

Zapraszamy na naszego Facebooka

Zachęcamy wszystkich użytkowników biblioteki do korzystania z naszego Facebooka. Codziennie nowe informacje, ciekawostki oraz wiele pomysłów, które możecie wykorzystać w swojej pracy.

 

 

 

Przydatne strony dla studentów na bibliotecznym Facebooku

Zachęcamy studentów  do odwiedzania naszego profilu na Facebooku, tam znajdziecie ciekawe strony, które niewątpliwie przydadzą się w czasie nauki.

 

Zapraszamy uczniów na FB biblioteki

Drodzy uczniowie. W Dziale Udostępniania Zbiorów naszej biblioteki znajdziecie m.in. zestawienia bibliograficzne poświęcone różnym motywom literackim (np. toposowi pracy, rycerza, przyjaźni, samotności, bezdomności, matki, dziecka, rodziny, inteligenta, przyrody i in.) oraz zagadniena z zakresu stylistyki czy kultury języka.Zapraszamy nauczycieli do korzystania z Facebooka bibliotecznego!!!
Szanowni nauczyciele. Mimo zamknięcia biblioteki dla czytelników, służymy pomocą telefoniczną i mailową. Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, na którym znajdziecie ciekawe strony internetowe, które z pewnością wzbogacą Wasz warsztat pracy.  
Zmiany w przebiegu „Wielkiej Ligi Czytelników”

Drodzy Czytelnicy,
w związku z odwołaniem zajęć w szkołach ulegną zmianie terminy zdobywania sprawności w I etapie "Wielkiej Ligi Czytelników". Termin zakończenia wpisywania sprawności I etapu ustalamy wstępnie na siódmy dzień roboczy liczony od dnia powrotu do przedszkola / szkoły. Oczywiście termin finału powiatowego będzie również przesunięty.

UWAGA! Biblioteka Pedagogiczna będzie nieczynna od 12 do 25 marca br.

UWAGA! Biblioteka Pedagogiczna będzie
nieczynna od 12 do 25 marca br.

W związku z sytuacją epidemiologiczną informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim w dniach od 12 do 25 marca br. dla Czytelników. Wszelkie pytania prosimy kierować telefonicznie: 95/721-61-35; 509 517 206 (Wypożyczalnia) 95/721-61-40; 509 517 036 (Kierownik) lub mailowo: bp.wypozyczalnia@womgorz.edu.pl; bp@womgorz.edu.pl.

Maja Wilczewska dostała prezydenckie stypendium

21 gorzowskich twórców otrzymało stypendia Prezydenta Gorzowa. Wśród nich jest Maja Wilczewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Gratulujemy!

Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2020. 17.Wystawa Krajowa - zaproszenie do udziału

Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach oraz Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Żary po raz kolejny zapraszają bibliotekarzy do publicznego zaprezentowania swojego dorobku twórczego na Przeglądzie Pasji Twórczych Bibliotekarzy – 2020.

 

Zaproszenie na spotkanie online sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych

Zapraszamy uczestników sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2019/2020  na spotkanie online, które odbędzie 27 lutego o godz. 15.30 na platformie Moodle dostępnej na stronie WOM-u.

 

III OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA BIBLIOTEKARZY

Zachęcamy bibliotekarzy do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy, która odbędzie się 5 czerwca 2020 r. w Warszawie.

 

Status nauczycieli biblioteki na konferencji w gdańskiej „S”. Bibliotekarz czy tragarz?

11 lutego odbyła się w Gdańsku konferencja Problemy bibliotek szkolnych, poświęcona między innymi potrzebom bibliotekarzy szkolnych w zakresie regulacji ich zawodowego statusu, przeciążeń pracą fizyczną w związku z obsługą dotowanych podręczników, brakiem wynagrodzenia za zastępstwa za nieobecnych nauczycieli pełnione w ramach etatu oraz wymiar pensum tygodniowego.

 

Wernisaż na cztery łapy

„Reksio, Burek i inni” to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w sobotę, 22 lutego o godz. 12.00 w galerii „Na Mansardzie” w Bibliotece Pedagogicznej. Prace namalowały dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury.  

KOT w bibliotece

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza wszystkich do włączenia się w tajemniczy projekt pod hasłem Biblioteczny KOT.

 

I MIĘDZYNARODOWA EDYCJA „PRZERWY NA CZYTANIE” - ZGŁOŚ SZKOŁĘ

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w I Międzynarodowej edycji  V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

 

Nowe tablice UKD już w sprzedaży

Wersja papierowa tablic UKD pod tytułem Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna: wydanie skrócone dla bieżącej bibliografii narodowej i bibliotek publicznych. Publikacja Konsorcjum UKD nr 102 autoryzowana przez Konsorcjum UKD na podstawie licencji PL2019/01 jest już dostępna w Księgarni internetowej BN.

Źródło: BN

Kwietniowi Antypiraci

Kwietniowi Antypiraci to ogólnopolska akcja organizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. W tym roku z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Światowego Dnia Własności Intelektualnej (26 kwietnia) zapraszamy szkoły, biblioteki, placówki oświatowe i instytucje kultury do  pracy online metodą projektu przy tworzeniu wspólnej prezentacji.

Feryjne planszogranie

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim i Klub Gier Planszowych działający przy bibliotece zapraszają dzieci i młodzież na PLANSZOGRANIE W BIBLIOTECE.

 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ
W CZASIE FERII ZIMOWYCH


27.01 - 7.02 (poniedziałek-piątek) – 9.00 -15.00
soboty – nieczynna


 

Konkurs „Dobre praktyki w motywowaniu do czytania”

Redakcja „Poradnika Bibliotekarza” zaprasza czytelników do wzięcia udziału w Konkursie  „Dobre praktyki w motywowaniu do czytania”. Każdy bibliotekarz i nauczyciel bibliotekarz promuje czytelnictwo, dopasowując działania do realnych możliwości swojej placówki i odbiorców, odnosi w tym zakresie większe i mniejsze sukcesy. Chcielibyśmy, żeby podzielili się Państwo swoimi doświadczeniami, inspiracjami i obserwacjami.

Głosuj na Maję i Radosława

Maja Wilczewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej WOM oraz Radosław Wróblewski, działacz społeczny, nauczyciel w WOM-ie zostali nominowani do tytułu Osobowość  Roku  2019 w plebiscycie „Gazety Lubuskiej”.

 

Polska UKD Online - otwarty dostęp

Biblioteka Narodowa zaprasza do korzystania z nowo otwartej bazy Polska UKD Online.

Nagroda za czytanie dzieciom

Anna Giniewska, nauczyciel bibliotekarz z gorzowskiej Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, otrzymała wyróżnienie w Konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2018/2019. 

 

Nowa edycja tablic skróconych UKD - spotkania informacyjne w BN

W grudniu 2019 zostanie opublikowana przez Bibliotekę Narodową nowa edycja tablic skróconych Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. Obecne wydanie UDC-102 zastępuje tablice skrócone UDC-P058 z 2006 roku. BN zaprasza do udziału w bezpłatnych spotkaniach informacyjnych, podczas których będzie możliwość zakupu nowych tablic skróconych UKD w wersji drukowanej i w wersji elektronicznej (pendrive).

 

Biblioteka Pedagogiczna informuje


INFORMUJEMY, ŻE W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM I NOWOROCZNYM
ULEGAJĄ ZMIANIE
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ

 

23 XII  (poniedziałek) 8.00 - 15.00

24 XII (Wigilia) - 26 XII - nieczynna

27 XII (piątek) 8.00 - 15.00

28 XII (sobota) – nieczynna

30 XII  (poniedziałek) 8.00 - 15.00

31 XII  (wtorek) 8.00 - 12.00

2 I - 3 I 8.00 - 15.00

4 I (sobota) – nieczynna

6 I (Trzech Króli) – nieczynna

Za utrudnienia przepraszamy.

Wyniki konkursu plastycznego „Fantastyczny świat w literaturze”

Prezentujemy wyniki  konkursu  plastycznego „Fantastyczny świat w literaturze” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, w którym udział wzięli uczniowie z 11 szkół i placówek oświatowych w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na spotkanie z pisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką popularnych książek dla dzieci m.in. „Pamiętników Florki”. Spotkanie odbędzie się 14 grudnia 2019 r. o godz. 12.00 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej, ul Łokietka 20 a.

V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”. Edycja 2019/2020. Mistrzostwa Lokalne oraz Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników: Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza szkoły podstawowe, przedszkola oraz szkoły specjalne do udziału w: V Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”. Edycja 2019/2020. Mistrzostwa Lokalne.

 

Zagłosuj na ZSO nr 16 w konkursie Empiku „Tysiąc powodów by czytać”

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16 jako jedyna szkoła w Gorzowie bierze udział w konkursie „Tysiąc powodów by czytać”, organizowanym przez Empik. Można w nim wygrać 1000 nowych książek. Szkoła  zdobyła już wysokie miejsce na 300 placówek w całej Polsce, ale by wygrać potrzebuje większego wsparcia i prosi o głosy.

 

Biblioteka Pedagogiczna informuje

Informujemy, że w dniu 2  listopada  2019 r. (sobota)
Biblioteka Pedagogiczna będzie nieczynna.

Za utrudnienie przepraszamy

Słoneczny wernisaż „Na Mansardzie”

Ceramiczne figurki, dekoracyjne maski i wysmakowane fotografie będzie można obejrzeć na wystawie poplenerowej „Artystyczne Wakacje Barlinek 2019”, która zostanie otwarta w sobotę  26 października 2019 r. o godz. 12.00 w galerii „Na Mansardzie” Biblioteki Pedagogicznej WOM. 

 

Meksykańska fiesta w bibliotecznym stylu

W pierwszą sobotę października w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Santocku odbyła się fiesta w meksykańskim stylu. Było to podsumowanie projektu „Kolorowy świat według Fridy Kahlo”,  realizowanego przez cały wrzesień z dziećmi z santockiej świetlicy wiejskiej. Jego organizatorami byli: Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. i Koło Gospodyń Wiejskich w Santocku. 

Zaproponuj zakup książki

Drodzy Czytelnicy zachęcamy Was do korzystania z nowego formularza „Zaproponuj zakup książki”.

Dzięki Waszym podpowiedziom będziemy mogli łatwiej dostosować swoją ofertę do aktualnych potrzeb i oczekiwań. Wszystkie propozycje zostaną wzięte pod uwagę i będą sukcesywnie realizowane w ramach naszych możliwości. Prosimy o składanie propozycji za pomocą poniższego formularza. Formularz dostępny jest także w zakładce na lewym panelu strony oraz na stronie startowej biblioteki.

                  ZAPROPONUJ ZAKUP KSIĄŻKI

Start programu „Czytanie na drugie śniadanie 2019”

14 października br. ruszyła realizacja lubuskiego programu czytelniczego „Czytanie na drugie śniadanie”. Do zaproponowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.  działania zgłosiło się 70 placówek przedszkolnych, żłobków oraz szkół podstawowych przy których znajdują się klasy zerowe. Program obejmie zasięgiem imponującą ilość 238 grup!

Biblioteka informuje

Informujemy, że w dniu 11 października 2019 r. (piątek)
Biblioteka Pedagogiczna będzie czynna do godziny 11.00.

Za utrudnienie przepraszamy.

Marian Łysakowski – podróżnik i kolekcjoner

Zapraszamy do poznania sylwetki Mariana Łysakowskiego, pedagoga i  podróżnika, który chętnie podzieli się swoimi pasjami podczas spotkań w szkołach i bibliotekach.

 

VI Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza 22 października br. o godz. 11.00, nauczycieli bibliotekarzy szkół wszystkich szczebli na VI Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego.

 

Galeria Lubuskich Pedagogów – Anna Makowska-Cieleń

Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp. zaprasza na XII spotkanie z cyklu Galeria Lubuskich Pedagogów  poświęcone pamięci nauczycielki, wybitnej gorzowskiej regionalistki Anny Makowskiej-Cieleń. Spotkanie odbędzie się 23 października o godz. 15.30 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej (parter), ul. Łokietka 20a.

 

Konkurs „Fantastyczny świat w literaturze”

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Fantastyczny świat w literaturze”. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z Gorzowa Wlkp., którzy chcą wykonać prace o tematyce związanej z wątkami fantastycznymi zawartymi w utworach literackich.

 

Konferencja o kamishibai

„Nowe Forum  Kamishibai  - Nauka, zabawa, bliskość” to tytuł konferencji, która odbędzie się 26  października 2019 w Sulęcinie.  Mogą w niej wziąć udział nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze bibliotek publicznych oraz wszyscy inni sympatycy japońskiego  teatru ilustracji.  

 

Klub Miłośników Gier Planszowych