Rekordowe międzynarodowe czytanie na przerwie – podsumowanie III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie”

Skoro gitarzyści mają swój rekord to czemu nie i czytelnicy! Po raz siódmy w Polsce i trzeci na świecie odbyło się wielkie święto czytelników i książek – Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zgromadziło w szkołach, przedszkolach oraz innych instytucjach nie tylko oświatowych olbrzymią liczbę osób, którzy zjednoczeni we wspólnym celu bicia rekordu czytali “na przerwie”.

Do akcji zgłosiły się 2882 placówki, prawie tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Tegoroczna akcja odbyła się w 2667 instytucjach w Polsce i 22 innych państwach. Rekord bili też uczniowie w 9 szkołach w Irlandii, 6 w USA, 5 na Litwie, 4 w Belgii, 3 placówkach w Wielkiej Brytanii i Szkocji, Francji, w Ukrainie, w Niemczech i Holandii. Poza tym było naprawdę bardzo światowo bowiem przyłączyły się do nas szkoły Polskie z Maroka, Norwegii, Izraela, Rosji, Portugalii, Włoch, Węgier, Grecji, Danii, Rumunii, Egiptu, Austrii, Japonii a nawet  szkoła w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Najwięcej czytelników w zgromadziła Szkoła Podstawowa nr 113 im. Adama Rapackiego we Wrocławiu, a za granicą Scoala Gimnaziala “Alexandru Ioan Cuza” Bacau w Rumunii, która w ramach partnerstwa biła rekord ze Szkołą Podstawową nr 10 im. Gustawa Morcinka w Tychach.

Oficjalnie ogłaszamy, że zeszłoroczny rekord został pobity o ponad 200 tysięcy osób! NOWY REKORD w liczbie osób czytających  na przerwie wynosi 578 TYSIĘCY 433 OSÓB!

Wszystkim uczestnikom, koordynatorom i innym zaangażowanym osobom bardzo dziękujemy! Dla placówek biorących udział w akcji przygotowaliśmy dyplomy w dwóch wersjach językowych (j. polski i angielski), dla koordynatorów zaświadczenia, zaś dla uczestników (np. uczniów, klas, SU, kółek bibliotecznych i in.) podziękowania do samodzielnego wypełnienia. Dodatkowo przygotowaliśmy pakiet zakładek, które można wydrukować i pokolorować.

Pakiet dokumentów będzie do Państwa w najbliższych dniach wysłany mailowo. Chętni będą go również mogli pobrać z naszej strony internetowej na stronie Biblioteki Pedagogicznej WOM w Gorzowie Wlkp., grupy na FB Przerwa na czytanie.

Dobre praktyki na zaczytane przerwy

Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zaprasza do dzielenia się swoimi dobrymi praktykami z realizacji akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie pt. “Przerwa na czytanie”. Pomysły nietypowe i ciekawe, te proste i wymagające większego przygotowania – wszystkie one wzbogacają, zachęcają dzieci i młodzież do czytania, jednocześnie pokazując, że książka jest SUPER. Spośród nadesłanych pomysłów wybierzemy najciekawsze i stworzymy bezpłatną publikację, z której będą mogli korzystać uczestnicy kolejnych edycji. Czekamy na Wasze pomysły, realizacje, które odbyły się w jednej z siedmiu edycji akcji.

Wypełnij formularz: https://forms.gle/vBmWVbHvuiimHMgX9

Akcja  była realizowana  w  ramach  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Honorowy patronat nad akcją objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbieta Anna Polak, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Patronat medialny sprawowali: portal SBP.pl, Biblioteki Szkolne Online, EBIB.

Liczba placówek biorących udział w akcji (alfabetycznie wg województw i ze świata):

1. mazowieckie – 354,
  2. małopolskie – 325,
  3. wielkopolskie – 217,
  4. pomorskie – 204,
  5. śląskie- 191,
  6. dolnośląskie – 184,
  7. lubelskie – 168,
  8. lubuskie – 166,
  9. łódzkie – 131,
  10. podkarpackie – 130,
  11. świętokrzyskie – 119,
  12. zachodniopomorskie – 116,
  13. kujawsko- pomorskie – 109,
  14. warmińsko-mazurskie – 90,
  15. opolskie – 71,
  16. podlaskie – 45,
  17. ŚWIAT – 47.

Który raz biorę udział w akcji?

1 raz – 1199 placówek,
2 raz – 786 placówek,
3 raz – 479 placówek,
4 raz – 132 placówki,