Wyniki Finału XLVII OMSA w Grudziądzu

12 czerwca  2021 roku o godzinie 20:00 podczas transmisji internetowej z wirtualnego studia grudziądzkiego Planetarium odbyła się ceremonia ogłoszenia wyników XLVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno – Astronautycznego im. prof. Roberta Głębockiego (OMSA). Ogólnopolski Finał XLVII OMSA, podobnie jak etapy wojewódzkie, odbył się całkowicie w zdalny sposób za pośrednictwem nowoczesnych narzędzi komunkacji internetowej. Transmisję konkursu przeprowadzono za pośrednictwem kanału YouTube grudziądzkiego Planetarium.

Wydarzeniu patronował pan Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiegooraz pan Maciej Glamowski – Prezydent Grudziądza. Konkurs wspierany jest od wielu lat przez polskie instytucje astronomiczne takie jak: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Astronomii Polskiej, Fundacja Nicolaus Copernicus oraz Fundacja Aleksandra Jabłońskiego.

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników przemówienia wygłosili: pan Sławomir Kopyść – członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego , pan Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza, prof. Marek Sarna – prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA), pan Janusz Jagła –  prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA).

Komisja konkursowa w skład której weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) oraz Analog Astronaut Training Center (AATC)  wyłoniła 8 prac badawczych (miejsca od I do V) , których autorzy uzyskali tytuł laureata XLVII OMSA. W eliminacjach wojewódzkich konkursu wzięli udział uczniowie z 14 województw. W każdym województwie wybrano maksymalnie trzy najlepsze prace astronomiczne, które w większości przypadków były autorskimi projektami badawczymi młodych prelegentów. Zostały one zaprezentowane na Finale XLVII OMSA transmitowanym z wirtualnego studia planetarium w Grudziądzu (10-12.06.2021). Podczas trzech dni Seminarium w trzech sesjach tematycznych łącznie wygłoszono 32 prelekcje konkursowe.

Załącznik:

1. Protokół komisji [pobierz]

Pierwsze miejsce zajęły dwie prace ex aequo – jedna teoretyczna oraz jedna doświadczalna. Praca teoretyczna to „Gdzie zniknęła antymateria? O asymetrii barionowej.”, której autorem jest Szymon Ryszkowski z ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju (województwo śląskie). Praca doświadczalna to “Obserwacja planetoidy Westa” zaprezentowana przez Klarę Świątek oraz Wiktora Dziwotę z I LO w Bochni (województwo małopolskie).
Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci teleskopów, lornetek astronomicznych, książek oraz rocznej prenumeraty czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.

Znany jest już termin następnej edycji konkursu. Finał 48.OMSA odbędzie się w dniach: 24-26 marca 2022 roku w Grudziądzu.
Nagrania trzech pięciogodzinnych sesji wykładowych 47.OMSA (2021):- Sesja 1 – https://youtu.be/WBCKEIJKgXI– Sesja 2 – https://youtu.be/OMH3B9-kLW4– Sesja 3 – https://youtu.be/nEsEpmeWox0
Serdecznie gratulujemy opiekunom prac oraz wszystkim uczestnikom XLVII OMSA i już dzisiaj zapraszamy za rok na kolejną edycję Seminarium!Bardzo dziękujemy też Organizatorom Wojewódzkim za podjęcie się trudu organizacji etapów wojewódzkich Seminarium.

Źródło: Planetarium Grudziądz

Razem możemy więcej!

Pracownia Zarządzania Oświatą Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza do udziału w seminarium dyrektorów szkół zainteresowanych najnowszymi rozwiązaniami w zakresie oceniania wewnątrzszkolnego. Seminarium odbędzie się